AlertWszystko

Potrzeba 12,1 bln dolarów inwestycji w OZE, by zrealizować cel porozumienia klimatycznego

(Bloomberg/Piotr Stępiński)

Jeśli świat poważanie myśli o powstrzymaniu skutków globalnego ocieplenia, to w ciągu najbliższych 25 lat sektor energetyki odnawialnej będzie wymagał 12,1 bln dolarów inwestycji, czyli o 75 procent więcej, niż zakładają dotychczasowe szacunki. Taka konkluzja wynika z raportu określającego skalę wyzwań przed jakimi stoją decydenci w kwestii poszukiwania sposobów dla implementacji paryskiego porozumienia dotyczącego redukcji emisji gazów cieplarnianych.  

We wnioskach Bloomberg New Energy Finance oraz Ceres (koalicja inwestorów oraz ekologów – przyp. red.) wskazano, że farmy wiatrowe, solarne oraz rozwijające alternatywne względem paliw kopalnych źródła energii, już są na dobrej drodze, aby w ciągu 25 lat otrzymać 6,9 bln dolarów od prywatnych inwestorów zachęcanych przez rządowe mechanizmy wsparcia.

Kolejne 5,2 bln dolarów jest potrzebne do osiągnięcia celu Konferencji Stron Konwencji o Zmianach Klimatu ONZ o utrzymaniu globalnego ocieplenia poniżej poziomu 2 stopni Celsjusza.

Jak wynika z obliczeń Bloomberg New Energy Finance, wymagane średnioroczne wydatki w latach 2016-2040 wyniosą 484 mld dolarów w porównaniu z poziomem business-as-usual – 276 mld dolarów. W 2015 roku odnawialne źródła energii przyciągną rekordową wielkość inwestycji – 329 mld dolarów.

klimat COP21

Chociaż te liczby są duże, to nie są tak wielkie, jak te zakładane przez Międzynarodową Agencję Energii w latach 2016-2030 – 13,5 bln dolarów. Jest to kwota, jaką państwa mają przeznaczyć na implementacji swoich zobowiązań z Paryża, oraz dodatkowe 3 mld na utrzymanie wzrostu temperatury na poziomie nieprzekraczającym 2 stopni Celsjusza. Jak zauważa Bloomberg wspomniane kwoty nie ograniczają się wyłącznie do inwestycji w OZE, ale uwzględniają także  środki na rzecz efektywności energetycznej.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X