Dziesięciokrotny spadek odwiertów za ropą i gazem. Polityka surowcowa ma to zmienić

29 stycznia 2018, 10:45 Alert

Wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, pełnomocnik ds. polityki surowcowej państwa i patron konferencji POWERPOL pod patronatem BiznesAlert.pl, wystąpił podczas otwarcia wydarzenia.

– Mamy już w obiegu projekt polityki surowcowej. Został powołany pełnomocnik. Jeśli nałożymy mapy surowców w Polsce warstwowo, to można powiedzieć, że w naszym kraju nie ma miejsca, gdzie nie byłoby udokumentowanych zasobów. Bardzo często jest tak, że trzeba decydować o kolejności eksploatacji.

– Dramatyczna sytuacja wynikająca z braku polityki surowcowej wynika z faktu likwidacji centralnego urzędu geologicznego. Spadek odwiertów za węglowodorami był dziesięciokrotny – wskazał profesor. Jego zdaniem to skutek zbyt liberalnej polityki koncesyjnej, braku strategii i „czasami działań korupcyjnych”.

Według Jędryska ,,wymiarem instytucjonalnym” polityki surowcowej jest powołanie Polskiej Służby Geologicznej. Dodał, że dokument będzie konsultowany na posiedzeniu międzyresortowego zespołu ds. polityki surowcowej. – Jutro dokument ma pojawić się na posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Mam nadzieję, że dokument zostanie przedstawiony na Komitet Stały RM. Daliśmy sobie na to 3 lata, pracujemy już 1,5 roku. Myślę, że jesteśmy trochę przed czasem – powiedział Jędrysek.

Polska nadal nie odrobiła lekcji z porażki gazu łupkowego. Polityka surowcowa w nowej kadencji (RELACJA)