EnergetykaGaz.Infrastruktura

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Infrastruktura gazowa. Fot.: PSG

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura będzie przystosowana również do transportu biometanu i mierzyła ponad 20 kilometrów długości.

Polska Spółka Gazownictwa poinformowała o uzyskaniu decyzji lokalizacyjnej dla gazociągu Otmuchów-Paczków. Nowa infrastruktura poprawi bezpieczeństwo i niezawodność dostaw gazu dla regionu dotkniętego skutkami zeszłorocznej powodzi.

Gazociąg wysokiego ciśnienia będzie miał ponad 20 kilometrów długości i powstanie w powiedzie nyskim (województwo opolskie). Zastąpi dotychczasowy gazociąg, który jak informuje spółka, nie spełnia rosnących potrzeb lokalnej społeczności. Według szacunków nakłady inwestycyjne wyniosą 42 miliony złotych netto. PSG ubiega się o dofinansowanie w kwocie około 32 milionów złotych, ze środków unijnych, w ramach programu FENiKS.

– Polska Spółka Gazownictwa traktuje transformację energetyczną jako jeden ze swoich strategicznych priorytetów, dlatego nowy gazociąg będzie przystosowany do transportu zdekarbonizowanych gazów, takich jak biometan i wodór. Co istotne, przebiega on przez obszar o dużym potencjale rozwoju lokalnej produkcji biometanu, co dodatkowo zwiększa jego znaczenie w kontekście przyszłościowego modelu energetycznego opartego na źródłach niskoemisyjnych. Już dziś inwestujemy w infrastrukturę, która nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, ale także umożliwia włączenie odnawialnych gazów do krajowego systemu dystrybucyjnego – powiedział Wojciech Kowalski, członek zarządu PSG.

Spółka deklaruje, że prace będą prowadzone z poszanowaniem istniejącej zabudowy oraz środowiska. Tam gdzie będzie to konieczne (np. przy skrzyżowaniach z drogami lub ciekami wodnymi) zastosuje technologie bezwykopowe. Dzięki modernizacji infrastruktury kompleksowo zabezpieczy dostawy gazu na terenach, które były trwale zmarginalizowane.

Według planu inwestycja zostanie zakończona do końca 2029 roku i jest kontynuacją projektu rozpoczętego w poprzedniej perspektywie finansowej UE (2014–2020), stanowiącą ostatni etap budowy gazociągu relacji Lewin Brzeski–Paczków.

PSG / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X