W XX i XXI wieku powierzchnia zalesiona w Europie powiększyła się o dobre 30 procent. Wcześniej były niszczone przez podpalenia i karczowanie, na rzecz terenów rolnych oraz przemysłowych.
Problemem dla europejskich lasów były pierwotnie głównie pożary. Wzrost ludności na kontynencie wymagał większych terenów rolnych i rzemieślniczo – przemysłowych, co było realizowane głównie przez kontrolowane podpalanie i karczowanie lasów.
W Europie Zachodniej w XVIII wieku zmieniło się także nastawienie do kwestii natury i jej zasobów. W tym okresie starano się po raz pierwszy zabezpieczyć zasoby drewna i chronić lasy, aby drzewa mogły odrosnąć. Sytuacja europejskich lasów zaczęła się wtedy stabilizować.
– W 1900 roku około jedna czwarta Niemiec była zalesiona, po czym ilość zieleni nadal wzrastała. W latach 90. prawie jedna trzecia Niemiec była pokryta lasami – podaje niemiecka gazeta die Welt.
Eurostat podaje, że 32 procent powierzchni Niemiec w 2021 roku była lasami. W Polsce według Eurostatu jest to 30 procent.
Die Welt / Aleksandra Fedorska
Klimatyczni liderzy wzywają do reformy szczytu klimatycznego przez nieefektywność spotkań