Gaz-System: Infrastruktura jest bezpieczna od powodzi

23 września 2024, 09:00 Alert

Kluczowe obiekty infrastruktury są zabezpieczone i powódź nie ma wpływu na bezpieczeństwo przesyłu gazu – poinformował Gaz-System w piątek. Polska Spółka Gazownictwa zapewniła natomiast, że jej służby będą przywracać dostawy gazu do klientów jak tylko będzie to możliwe.

Infrastruktura gazowa. Fot. PSG
Infrastruktura gazowa. Fot. PSG

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System zapewnił w piątek, że krajowy system przesyłowy gazu ziemnego pracuje stabilnie.

– Kluczowe obiekty infrastruktury są zabezpieczone i powódź nie ma wpływu na bezpieczeństwo przesyłu gazu. Ze względu na utrzymujące się zagrożenie powodziowe prowadzone są wzmożone kontrole infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku – poinformowała spółka.

Jak podał Gaz-System, dotychczas nie odnotowano sytuacji, która zakłócałaby ciągłość przesyłu gazu w infrastrukturze znajdującej się na terenach powodziowych.

– Niemniej jednak doszło do uszkodzenia zasilania elektrycznego oraz zalania urządzeń elektronicznych kilku naszych obiektów – wskazał.

– W miejscowości Bardo odsłonięty został gazociąg DN 300 relacji Ołtaszyn – Kudowa, na którym podjęto już prace zabezpieczające, w porozumieniu z lokalnym sztabem kryzysowym i przy wsparciu 1 Pułku Saperów z Brzegu – przekazała spółka.

Dodała, że trwa inwentaryzacja wszystkich szkód po powodzi w miejscach, gdzie można dotrzeć.

– Prowadzone są niezbędne prace porządkowe oraz naprawcze. Zabezpieczana jest także infrastruktura w kolejnych powiatach zachodniej Polski w ramach przygotowań do nadchodzącej fali powodziowej – zaznaczyła spółka. Gaz-System podkreślił, że jest w stałym kontakcie z organami administracji publicznej oraz Polską Spółką Gazownictwa (PSG).

Gaz-System poinformował również, że powołał zespół zarządzania kryzysowego, który na bieżąco monitoruje sytuację powodziową i podejmuje decyzje o niezbędnych działaniach we współpracy z wojewódzkimi i lokalnymi sztabami kryzysowymi.

– Brygady eksploatacyjne w oddziałach spółki pełnią dyżury i są w pełnej gotowości do podjęcia prac w terenie, jeśli wystąpi taka konieczność – dodał operator.

Z kolei Polska Spółka Gazownictwa (PSG) zapewniła w piątek w komunikacie, że jej służby są w pełnej gotowości i będą przywracać dostawy gazu do klientów, jak tylko będzie to możliwe.

– Informujemy również, że nasze służby monitorują sytuację w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Jak podał dystrybutor, w województwie dolnośląskim mieszkańcy następujących miejscowości pozostają bez dostępu do gaz: Biała Woda Jedlina Zdrój (ul. Kłodzka od 1 do 21, ul. Świdnicka od 1 do 16), Jelenia Góra (ulice: Osiedle Robotnicze, Rodzinna, Obrońców Westerplatte, Lwówecka), Kłodzko (ul. Dunikowskiego, ul. Malczewskiego), Krosnowice (ulice: Tkacka, Włókiennicza, Kolorowa, Wesoła, Fabryczna, Ogrodowa, Kwiatowa, Krótka, Słoneczna, Osiedlowa), Lądek Zdrój, Ołdrzychowice Kłodzkie (ulice: Bystrzycka, Fabryczna, Górna, Gromadzka, Kłodzka, Krótka, Krzywa, Leśna, Młynarska, Osiedlowa, Sportowa, Wodna, Zielona), Sienna, Stronie Śląskie, Stronie Wieś, Walim (ul. Wyszyńskiego).

W województwie opolskim gaz nie dopływa do takich miejscowości jak: Bodzanów Głuchołazy (część miasta po lewej stronie rzeki Biała Głuchołaska), Lewin Brzeski (ul. Krasickiego), Nysa (dzielnica Karłów, ulice: Jagiellonów, Bohaterów Warszawy, Bolesława Krzywoustego, Partyzantów, Ligonia, Kusocińskiego).

Należący w 100 procentach do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.

Polska Spółka Gazownictwa natomiast jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce. Dystrybuuje gaz do 7,5 miliona klientów poprzez ponad 210 tysięcy kilometrów gazociągów. 100 procent udziałów spółki ma Orlen.

Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl

Energetyka wykazała się determinacją i sprawnością wobec żywiołu