Gaz-System: Infrastruktura jest bezpieczna od powodzi
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System zapewnił w piątek, że krajowy system przesyłowy gazu ziemnego pracuje stabilnie.
– Kluczowe obiekty infrastruktury są zabezpieczone i powódź nie ma wpływu na bezpieczeństwo przesyłu gazu. Ze względu na utrzymujące się zagrożenie powodziowe prowadzone są wzmożone kontrole infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku – poinformowała spółka.
Jak podał Gaz-System, dotychczas nie odnotowano sytuacji, która zakłócałaby ciągłość przesyłu gazu w infrastrukturze znajdującej się na terenach powodziowych.
– Niemniej jednak doszło do uszkodzenia zasilania elektrycznego oraz zalania urządzeń elektronicznych kilku naszych obiektów – wskazał.
– W miejscowości Bardo odsłonięty został gazociąg DN 300 relacji Ołtaszyn – Kudowa, na którym podjęto już prace zabezpieczające, w porozumieniu z lokalnym sztabem kryzysowym i przy wsparciu 1 Pułku Saperów z Brzegu – przekazała spółka.
Dodała, że trwa inwentaryzacja wszystkich szkód po powodzi w miejscach, gdzie można dotrzeć.
– Prowadzone są niezbędne prace porządkowe oraz naprawcze. Zabezpieczana jest także infrastruktura w kolejnych powiatach zachodniej Polski w ramach przygotowań do nadchodzącej fali powodziowej – zaznaczyła spółka. Gaz-System podkreślił, że jest w stałym kontakcie z organami administracji publicznej oraz Polską Spółką Gazownictwa (PSG).
Gaz-System poinformował również, że powołał zespół zarządzania kryzysowego, który na bieżąco monitoruje sytuację powodziową i podejmuje decyzje o niezbędnych działaniach we współpracy z wojewódzkimi i lokalnymi sztabami kryzysowymi.
– Brygady eksploatacyjne w oddziałach spółki pełnią dyżury i są w pełnej gotowości do podjęcia prac w terenie, jeśli wystąpi taka konieczność – dodał operator.
Z kolei Polska Spółka Gazownictwa (PSG) zapewniła w piątek w komunikacie, że jej służby są w pełnej gotowości i będą przywracać dostawy gazu do klientów, jak tylko będzie to możliwe.
– Informujemy również, że nasze służby monitorują sytuację w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
Jak podał dystrybutor, w województwie dolnośląskim mieszkańcy następujących miejscowości pozostają bez dostępu do gaz: Biała Woda Jedlina Zdrój (ul. Kłodzka od 1 do 21, ul. Świdnicka od 1 do 16), Jelenia Góra (ulice: Osiedle Robotnicze, Rodzinna, Obrońców Westerplatte, Lwówecka), Kłodzko (ul. Dunikowskiego, ul. Malczewskiego), Krosnowice (ulice: Tkacka, Włókiennicza, Kolorowa, Wesoła, Fabryczna, Ogrodowa, Kwiatowa, Krótka, Słoneczna, Osiedlowa), Lądek Zdrój, Ołdrzychowice Kłodzkie (ulice: Bystrzycka, Fabryczna, Górna, Gromadzka, Kłodzka, Krótka, Krzywa, Leśna, Młynarska, Osiedlowa, Sportowa, Wodna, Zielona), Sienna, Stronie Śląskie, Stronie Wieś, Walim (ul. Wyszyńskiego).
W województwie opolskim gaz nie dopływa do takich miejscowości jak: Bodzanów Głuchołazy (część miasta po lewej stronie rzeki Biała Głuchołaska), Lewin Brzeski (ul. Krasickiego), Nysa (dzielnica Karłów, ulice: Jagiellonów, Bohaterów Warszawy, Bolesława Krzywoustego, Partyzantów, Ligonia, Kusocińskiego).
Należący w 100 procentach do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem i operatorem terminala LNG w Świnoujściu.
Polska Spółka Gazownictwa natomiast jest operatorem systemu dystrybucyjnego gazu w Polsce. Dystrybuuje gaz do 7,5 miliona klientów poprzez ponad 210 tysięcy kilometrów gazociągów. 100 procent udziałów spółki ma Orlen.
Polska Agencja Prasowa / BiznesAlert.pl
Energetyka wykazała się determinacją i sprawnością wobec żywiołu