Powstaje Komitet Ekonomiczny. „W pierwszej kolejności energetyka”

28 września 2016, 17:34 Alert
energetyka linie pylon energia elektryczna

– W celu realizacji Planu Zrównoważonego Rozwoju powołujemy Komitet Ekonomiczny. Na jego czele stoi pan wicepremier Morawiecki. Wicepremier zostaje również w związku z tym powołany na ministra finansów. Minister Paweł Szałamacha podał się do dymisji, którą przyjęłam. W najbliższym czasie przejdzie do innych ważnych zadań — podkreśliła na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, premier Beata Szydło. Komitet Ekonomiczny ma zająć się w pierwszej kolejności problemami polskiej energetyki.

Podczas konferencji prasowej premier Beata Szydło poinformowała, że w związku ze zmianą na stanowisku ministra finansów, szefem tego resortu zostanie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Powołano do życia także Komitet Ekonomiczny, który zajmie się najważniejszymi z punktu widzenia polskiej gospodarki problemami. Na jego czele stanie także wicepremier Morawiecki.

– Zmiany w strukturze rządu wynikają z programu Prawa i Sprawiedliwości. Ma to także pomóc w realizacji ambitnego planu jakim jest Planu Zrównoważonego Rozwoju. To są zadania dla Pana wicepremiera Morawieckiego – podkreśliła premier.

Pytana o przewidywania wzrostu cen energii elektrycznej, premier podkreśliła, że kwestie energetyczne to zadania m. in. dla wicepremiera Morawieckiego. – (…) Kwestie dotyczące energetyki to zadanie dla wicepremiera Morawieckiego, który musi zastanowić się w jaki sposób znaleźć środki i dofinansować polską energetykę, która jest trudnej sytuacji. Chodzi także o problemy polskiego górnictwa i co zrobić, aby ceny prądu nie rosły. To są jedne z pierwszych zadań, które stawiam przed Komitetem Ekonomicznym. Trzeba wytyczyć cele i priorytety działań inwestycyjnych i znaleźć pieniądze na dofinansowanie inwestycji energetycznych, zapewnić rozwój polskiej energetyki i uporać się z problemami polskiego górnictwa. Minister Tchórzewski na pewno będzie oczekiwał na wsparcie wicepremiera Morawieckiego – zakończyła premier Beata Szydło.

Premier poinformowała, że pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów odbędzie się w piątek 30 września br.