Ministerstwo Energii przygotowało nowelizację programu polskiej energetyki jądrowej, który zostanie przedłożony Radzie Ministrów do końca 2018 roku – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski w artykule dla magazynu Wszystko co Najważniejsze.
Minister Tchórzewski ocenił, że atom może być ratunkiem dla branży węglowej.”Aby utrzymać w systemie wytwórczym stanowiące podstawę naszego bezpieczeństwa energetycznego elektrownie węglowe, musimy wprowadzić nowe źródło energii, które obniży średni poziom emisji CO2 przy jej wytwarzaniu. Energia jądrowa jest takim źródłem, które może pracować w podstawie naszego systemu energetycznego, nie generując żadnych kosztów związanych z emisjami” – napisał minister.
„Atom może być więc ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej” – dodał.
Tchórzewski wskazał, że odnawialne źródła energii są równie bezemisyjne jak energia z atomu, ale produkcja energii z OZE jest uzależniona od pogody, a tej energii nie da się magazynować na dużą skalę. „W promieniu 300 km od naszego kraju pracują 23 reaktory energetyczne – w samej Grupie Wyszehradzkiej jest ich 14. Polska jest jedynym krajem z V4, który nie posiada tego rodzaju energetyki. Węgry, Czechy i Słowacja rozbudowują swoje moce wytwórcze w tym zakresie. Następuje renesans atomu. Na świecie pracuje 455 bloków jądrowych, a 55 kolejnych jest w budowie” – napisał minister.
Dodał, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy uruchomiono pierwsze reaktory jądrowe najnowszej generacji III/III+. Minister przyznał, że na etapie inwestycyjnym energetyka jądrowa jest droga.”Jednak produkcja energii w siłowni jądrowej jest najtańsza – ze względu na niskie koszty paliwa, długi czas eksploatacji (nawet 80 lat) i bezemisyjność. Koszty paliwa i emisji CO2 stanowią aż 70 – 80 proc. kosztów wytwarzania prądu w elektrowni gazowej, podczas gdy w jądrowej jest to zaledwie 10 proc. Rosnące w ostatnim czasie ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej tę różnicę podkreślają na korzyść atomu” – ocenił Krzysztof Tchórzewski.
Polska Agencja Prasowa