Prairie przystępuje do dalszych prac nad projektem Dębieńsko

29 listopada 2016, 15:15 Alert

Prairie Mining Limited („Prairie”, „Spółka”), spółka eksploracyjno-wydobywcza prowadząca działalność w Polsce, rozpoczyna Studium ewaluacyjne („Scoping Study”) niedawno przejętego projektu Dębieńsko na Górnym Śląsku. Studium pozwoli przeanalizować opłacalność produkcji węgla koksującego typu 35 przy minimalizacji nakładów finansowych.

– Zgodnie z zapowiedziami przystępujemy do gruntownej analizy projektu Dębieńsko. Do wykonania Studium ewaluacyjnego zaangażowaliśmy uznaną w branży wydobywczej firmę konsultingową Royal HaskoningDHV. Na początku 2017 roku przedstawimy wstępne szacunki zasobów przygotowane zgodnie ze standardem JORC, a prace nad Scoping Study planujemy zakończyć do połowy 2017 roku – mówi Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining.

Royal HaskoningDHV jest międzynarodową firmą konsultingową, specjalizującą się w branży wydobywczej. Każdego roku spółka realizuje kilkadziesiąt tysięcy projektów dla spółek z branży wydobywczej na całym świecie. Royal HaskoningDHV współpracował już z Prairie przy projekcie Jan Karski na Lubelszczyźnie.

– Uruchomienie wydobycia w Dębieńsku jest naszą szansą na ekspansję zagraniczną. Co roku do Europy importowane jest ponad 60 mln ton węgla koksującego. Surowiec z naszej kopalni może pomóc ograniczyć skalę tego importu i przyczynić się do odbudowy potencjału polskiego górnictwa. Utrzymanie konkurencyjnej ceny węgla koksującego produkowanego w Europie jest również niezwykle istotne dla funkcjonowania branży stalowej w Polsce, zatrudniającej kilkadziesiąt tysięcy osób – mówi Artur Kluczny, członek kadry menadżerskiej Prairie.

Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, które posiadają znaczące zasoby węgla koksującego typu 35 – surowca poszukiwanego przez odbiorców z branży metalurgicznej. Węgiel z Dębieńska pozwoli na zmniejszenie importu węgla na rynki Unii Europejskiej z takich krajów jak Rosja, USA czy Australia. Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 roku kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego.
– W Dębieńsku wykorzystamy nasze dobre doświadczenia zdobyte dotychczas przy realizacji planowanej kopalni Jan Karski. Chcemy na nowo podejść do tego projektu wykorzystując najlepsze praktyki w realizacji projektów surowcowych. Prairie jest dziś jedynym podmiotem, który jest przygotowany merytorycznie i finansowo do tego, by w krótkim czasie uruchomić wydobycie w Dębieńsku – mówi Mirosław Taras, prezes polskiej spółki zależnej Prairie realizującej górnośląski projekt.

Źródło: Prairie Mining Limited