Premierzy Polski i Danii będą rozmawiać o Baltic Pipe

9 czerwca 2017, 06:30 Alert

Dzisiaj, w piątek 9 czerwca premier Danii, Lars Løkke Rasmussen spotka się w Kopenhadze z premier RP, Beatą Szydło – informuje kancelaria duńskiego szefa rządu. Jednym z tematów rozmów polityków będzie współpraca energetyczna i handlowa. Szefowa polskiego rządu spotka się także z duńskimi inwestorami. Przypomnijmy, że na początku tego tygodnia, operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – spółki Gaz-Systemu i Energinet.dk, uruchamiają wiążącą Procedurę Open Season dla projektu Baltic Pipe.

Polsko-duńskie rozmowy o Baltic Pipe

Jak informuje w komunikacie kancelaria premiera Danii, spotkanie z premier RP jest elementem trwającego dialogu między Danią a Polską w sprawie wspólnych wyzwań i interesów, w tym polityki bezpieczeństwa polityki europejskiej oraz współpracy energetycznej i handlu.- Polska jest naszym sąsiadem w regionie Morza Bałtyckiego. Jest także dla nas dziewiątym co do wielkości rynkiem eksportowym i ważnym partnerem w Unii Europejskiej i NATO – powiedział przed spotkaniem Lars Løkke Rasmussen.

Podkreślił, że jednym z tematów rozmów będzie budowa gazociągu Baltic Pipe. – Na spotkaniu będziemy rozmawiać o współpracy energetycznej. W ubiegłym tygodniu rozpoczęliśmy procedurę rezerwacji przepustowości, która pomoże określić czy realizacja połączenia gazowego z Danii do Polski będzie opłacalna finansowo. Wówczas dowiemy się, jaki będzie następny krok – powiedział Rasmussen.

Kolejnym, ważnym tematem rozmów obu polityków będzie przyszłość Unii Europejskiej po opuszczeniu Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Kancelaria polskiej premier informuje z kolei, że wizyta stanowi istotny element stałego dialogu dotyczącego nowej infrastruktury w sektorze energetycznym. – Spotkanie szefów rządu będzie okazją do rozmów o współpracy gospodarczo-inwestycyjnej oraz rozwoju rynku cyfrowego, kwestiach polityki migracyjnej i przyszłości UE. Podczas wizyty premier Beata Szydło planuje przedstawić priorytety rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz atuty polskiego rynku w kontekście inwestycji zagranicznych. Planowane jest również omówienie stanowisk obu krajów w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego. Wizyta premier Beaty Szydło odbywa się na zaproszenie premiera Danii Larsa Rasmussena – czytamy w komunikacie.

W ramach wizyty w Królestwie Danii zaplanowano również seminarium inwestycyjne współorganizowane z Konfederacją Duńskiego Przemysłu. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele duńskich firm z sektora żywności, IT, sektora energetycznego i zdrowia. W ramach wizyty w Kopenhadze przewidziano także spotkanie premier Beaty Szydło z Polonią.

Energinet.dk: Baltic Pipe to dla Danii brakujący element (ROZMOWA)

Baltic Pipe – prace postępują 

Operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego – spółki Gaz-System  i Energinet, uruchomili 6 czerwca wiążącą Procedurę Open Season dla projektu Baltic Pipe. Celem niniejszej procedury jest określenie, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie rynkowe na utworzenie infrastruktury gazociągów kopalnianych i przesyłowych umożliwiającej przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.

Studium wykonalności dotyczące punktu połączenia międzysystemowego Baltic Pipe Polska – Dania dowodzi, że projekt jest możliwy do wykonania i mógłby przynieść korzyści społeczne i gospodarcze zarówno Danii jak i Polsce pod warunkiem pojawienia się zapotrzebowania rynkowego.

Duński operator poinformował, że przewidywany koszt budowy gazociągu Baltic Pipe to 12-16 mld duńskich koron, a więc ok. 1,6-2,2 mld euro. Polska strona stroni jednak od podawania kosztów. Jak wynika ze studium wykonalności projektu zakończonego pod koniec zeszłego roku, przepustowość gazociągu łączącego złoża norweskie, poprzez Danię z Polską ma wynieść 10 mld m3 rocznie. Celem jest uruchomienie połączenia przed końcem 2022 r.

Jakubowski: LNG daje elastyczność. Korytarz Norweski da stabilność (ROZMOWA)

Korytarz Norweski

 

Baltic Pipe – piąty element Korytarza Norweskiego, mat. BiznesAlert.pl

Projekt Korytarza Norweskiego, a więc połączenia szelfu norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:

  • budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
  • rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wchód;
  • budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
  • budowę tłoczni gazu;
  • rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

Zgodnie ze studium wykonalności projektu, które zostało wykonane do końca 2016 r., projekt dotyczy analizy planu budowy gazociągu Baltic Pipe (o przepustowości do 10 mld m3) oraz pozostałych elementów Korytarza Norweskiego. Inwestycja zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk powinna być gotowa do 2022 roku.

Korytarz Norweski: Polacy i Duńczycy podzielą się kosztami Baltic Pipe

Statsministeriet/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/Bartłomiej Sawicki