AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Prezes TGE we władzach europejskiego stowarzyszenia giełd energii

Piotr Zawistowski, prezes TGE / fot. TGE

Piotr Zawistowski, prezes TGE / fot. TGE

Przewodniczącym Europexu został ponownie Pieter Schuurs. Razem z Przewodniczącym, w Zarządzie organizacji zasiądzie pięciu członków, przedstawicieli europejskich giełd energii. Funkcje te sprawować będą: Piotr Zawistowski, Borut Rajer, Erling Thiis, Jonas Törnquist oraz Artur Trindade.

Towarowa Giełda Energii jest członkiem Europexu od 2005 roku. Od samego początku współpracy przedstawiciele polskiej giełdy biorą udział w pracach grup roboczych zajmujących się tematyką energii, gazu, środowiska, finansów, integracji i transparentności.

Przed europejskim rynkiem energii stoi wiele wyzwań, dlatego tym bardziej cieszę się, że zasiadając w Zarządzie Europex mogę wnieść nie tylko swoje doświadczenie, ale także być głosem polskiej giełdy. Dla mnie to ogromny przywilej, ale także zobowiązanie. Integracja rynków jest faktem, musimy być świadomi w jakim miejscu jesteśmy, dążyć do zacieśnienia współpracy oraz współtworzyć zasady funkcjonowania wielu podmiotów na wspólnym rynku energii i gazu. Europex jest odpowiednim do tego miejscem, zasiadają w nim eksperci, dlatego wierzę, że w tym gronie uda nam się kształtować przyszłość sektora energetycznego w wymiarze europejskim – mówi Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii.

Europex, brukselskie stowarzyszenie typu not-for-profit, zostało powołane do życia w kwietniu 2002 r. Obecnie reprezentuje 27 giełd energii i operatorów rynku z całej Europy i pełni rolę ich głównego rzecznika wobec instytucji europejskich oraz wielu innych interesariuszy. Głównym celem działalności Europexu jest zapewnienie, aby otoczenie regulacyjne w zakresie polityki energetycznej i regulacji finansowych, czynnie wspierało integrację obrotu giełdowego w ramach obecnego i przyszłego kształtu rynku, prowadząc do podnoszenia przejrzystości i integralności europejskich, hurtowych rynków energii.

Współpraca z dotychczasowym zespołem układała się znakomicie i cieszę się, że będziemy ją kontynuować w nowej konfiguracji. Sektor energetyczny przechodzi obecnie znaczącą transformację, a w przyszłej dekadzie nastąpi wiele zmian o charakterze technicznym i regulacyjnym, w tym w odniesieniu do rynku energii i związanych z nim przepisów. Rynki energii będą kluczowym czynnikiem umożliwiającym transformację energetyczną. W tym zadaniu Europex ma do wypełnienia ważną misję, polegającą na tłumaczeniu, dlaczego dobrze funkcjonujące rynki są najlepszym sposobem do osiągnięcia dekarbonizacji w sposób innowacyjny a jednocześnie efektywny pod względem – mówi Christian Baer, Sekretarz Generalny Europex.

Piotr Zawistowski jest związany z branżą energetyczną od 2000 roku. W swojej karierze pełnił m.in. funkcję Prezesa Zarządu TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o. oraz Wiceprezesa Zarządu ds. Klienta i Handlu TAURON Polska Energia S.A. Był także Prezesem Rady Zarządzającej Towarzystwa Obrotu Energią oraz członkiem Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Od 2017 roku związany jest z Towarową Giełdą Energii S.A. Najpierw zasiadał w Radzie Nadzorczej Giełdy, a w październiku 2017 roku został wybrany na stanowisko Prezesa Zarządu TGE. Piotr Zawistowski jest absolwentem wrocławskich uczelni: Akademii Ekonomicznej oraz Wyższej Szkoły Bankowej.

Towarowa Giełda Energii


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X