EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Duda: Trybunał działa nieodpowiedzialnie. Sąsiedzi Polski też wydobywają węgiel brunatny

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Byłem głęboko zdumiony decyzją Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Kopalni Turów. Jest to dla mnie niepoważne, wręcz nieodpowiedzialne i niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że u naszych sąsiadów, tuż za naszymi granicami, znajdują się kopalnie węgla brunatnego – powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z TVP Info.

Transformacja energetyczna a jej wymagania

Kilka tygodni temu Czesi stwierdzili, że Kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych, i skierowały sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W maju TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Przerwa ma trwać do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi, czyli wydania wyroku.

Prezydent Andrzej Duda skomentował tę sprawę w rozmowie z TVP Info. – Proszę pamiętać, że to są tysiące miejsc pracy, z których ludzie utrzymują swoje rodziny, z uzyskiwanych w tych miejscach zarobków. Że to jest duża część polskiego sektora energetycznego, że to jest surowiec energetyczny, dzięki któremu wytwarzamy w Polsce znaczącą część energii. Ta decyzja, która została podjęta jednoosobowo, chcę podkreślić, co jest naprawdę szokujące, że tak dalece uderzającą gospodarczo w państwo decyzję podejmuje jedna osoba – zaznaczył.

– Muszę powiedzieć, że ja byłem tym głęboko zdumiony, że ta decyzja ma taką a nie inną treść. Jest to dla mnie po prostu niepoważne, wręcz nieodpowiedzialne i niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że choćby u naszych sąsiadów, tuż za naszymi granicami znajdują się kopalnie węgla brunatnego. Węgiel brunatny jest wydobywany w ogromnych ilościach i tam ten problem wydaje się być zupełnie nie dostrzeganym, natomiast uderzenie następuje właśnie w nas, bardzo poważne uderzenie w naszą gospodarkę – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że jest zwolennikiem wdrażania postulatów związanych z ochroną środowiska i klimatu. – Uważam jednak, że musimy to zrobić stosując zasadę Just Transition, którą przyjęliśmy w czasie COP24, światowej konferencji w Katowicach w 2018 roku. Chodzi o zasadę sprawiedliwej transformacji, która uwzględnia potrzeby społeczne. To jest klasyczny przykład próby wymuszenia transformacji z zupełnym nieliczeniem się z jakimikolwiek potrzebami społecznymi, realiami państwowymi, energetycznymi, społecznymi choćby pod względem pracowniczym, miejsc pracy, utrzymania rodzin, sytuacji całego regionu, w którym ta kopalnia się znajduje – wyliczał Andrzej Duda.

– W związku z powyższym my całkowicie na takie działanie się nie zgadzamy, bo to jest naruszenie wszelkich zasad i jeżeli tak miałaby się odbywać transformacja w Unii Europejskiej, to to jest transformacja, której ogromna część państw członkowskich nie będzie w stanie przyjąć – powiedział prezydent.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

RAPORT: Nie wiadomo która o Turów awantura


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X