Prezydent Duda spotka się dzisiaj z sekretarzem energii USA

14 czerwca 2019, 09:30 Alert

Prezydent Andrzej Duda kontynuuje w piątek wizytę w Houston w Teksasie, gdzie spotka się z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, a także ministrem energii USA Rickiem Perry’m; po południu odwiedzi centrum onkologiczne Uniwersytetu Teksańskiego – MD Anderson Cancer Center.

Spotkanie z szefami firm energetycznych będzie pierwszym punktem dnia i zaplanowano je przed godz. 9 rano czasu lokalnego. Następnie Duda wraz z Perry’m odwiedzą Sabine Pass – gazoport firmy Cheniere, zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu ze stanem Luizjana, ok. 160 km. od Houston.

PGNiG podało w środę, że kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminalu eksportowego Plaquemines LNG.

PGNiG wyjaśniło, że zgodnie z zapisami porozumienia wolumen LNG, odbieranego z terminalu Plaquemines, począwszy od 2023 roku został zwiększony z 1,0 mln do 2,5 mln ton rocznie (tj. z 1,35 do 3,38 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji). Tym samym łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie – 1,0 mln ton pochodzić będzie z terminalu Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminalu Plaquemines.

Porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA podpisano podczas wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli Perry oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Ponadto Perry i Naimski podpisali memorandum o współpracy w dziedzinie cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa, umowa ta poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski i zacieśni polsko-amerykańskie więzi handlowe. W piątek po południu prezydent Duda odwiedzi też centrum onkologiczne Uniwersytetu Teksańskiego – MD Anderson Cancer Center w Houston – gdzie zaplanowana jest ceremonia podpisania memorandum o współpracy między tym ośrodkiem a polskim ministerstwem zdrowia.

W czwartek podczas spotkania z Polonią w Houston prezydent Duda mówił, iż zostanie przygotowana nowa strategia walki z rakiem. Strategia ta miałaby powstać we współpracy właśnie z ekspertami z MD Anderson Cancer Center.

Prezydentowi będzie towarzyszył minister zdrowia Łukasz Szumowski, który – jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski – podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych. Para prezydencka spotka się też z pracownikami MD Anderson Cancer Center, w tym lekarzami polskiego pochodzenia.

Polska Agencja Prasowa