Prezydent RP i szef MON na ćwiczeniu Anakonda-16

13 czerwca 2016, 15:00 Alert

(Ministerstwo Obrony Narodowej)

W poniedziałek Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wizytowali żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu Anakonda-16.

Wizyta odbyła się na poligonie drawskim, gdzie od 7 czerwca ćwiczy blisko siedem tysięcy żołnierzy z kilku krajów. W trakcie pobytu prezydent odwiedził stanowiska dowodzenia 1 Brygady Pancernej USA oraz 11 Mazurskiego Pułku Artylerii z Węgorzewa.

Głównym elementem był dynamiczny epizod ćwiczenia Anakonda-16, w trakcie którego działania prowadziła wielonarodowa 1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa dowodzona przez płk. Philla Brooksa. W jej skład weszły: pluton piechoty lekkiej z Albanii, pluton zmechanizowany z Rumunii, amerykański pluton czołgów Abrams, pluton czołgów Leopard 2A5 z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, pluton zmotoryzowany z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, pluton piechoty lekkiej z Macedonii oraz pluton zmechanizowany z Bułgarii. W odwodzie pozostawały pluton zmechanizowany ze Szwecji i zmotoryzowany z 17WBZ oraz pluton amerykańskich czołgów Abrams.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia wojska sojusznicze okrążyły przeciwnika, a następnie udaremniły mu próbę przerwania okrążenia. Ostatnim akcentem było zlikwidowanie przeciwnika. Do wsparcia wojsk walczących na lądzie użyto śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache i Mi-24. W wyniku połączonych działań lotnictwa i 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej udało się pokonać przeciwnika.

Po zakończeniu części dynamicznej prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Antoni Macierewicz spotkali się z żołnierzami uczestniczącymi w ćwiczeniu oraz obejrzeli sprzęt, jakim dysponują poszczególne komponenty narodowe.

W wizycie na poligonie prezydentowi towarzyszyli także: szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ćwiczenia Anakonda-16 pozwalają sprawdzić zdolności do współdziałania w środowisku międzynarodowym w trakcie prowadzenia operacji obronnej i zwalczania zagrożeń wojny hybrydowej. Dla Polski jest to dodatkowo okazja, by potwierdzić gotowość do wypełniania zadań wynikających z roli państwa – gospodarza (ang. Host Nation Support – HNS). W sumie w ćwiczeniu uczestniczy ok. 31 tys. żołnierzy z 23 krajów.