AlertWszystko

Prezydent RP w Danii dopilnuje konsensusu przed szczytem NATO

(EurActiv.pl)

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś wizytę w Danii, a w ramach budowania konsensusu przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie odwiedzi jeszcze Niemcy i Słowację. Będzie także rozmawiał z przywódcami Francji i Wielkiej Brytanii.

Prezydent Andrzej Duda odbył już – jak przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski – ok. 20 wizyt zagranicznych.

Polski prezydent przebywa w Danii już od wczorajszego wieczora. Dziś (9 czerwca) Duda weźmie udział w polsko-duńskim forum biznesowym, a potem spotka się z szefem duńskiego rządu Larsem Løkke Rasmussenem. Tego samego dnia królowa Danii Małgorzata II przyjmie polskiego prezydenta na prywatnej audiencji.

W piątek Andrzej Duda wygłosi wykład pt.: “Odliczanie przed Szczytem NATO w Warszawie: jaka jest przyszłość bezpieczeństwa europejskiego?” na Uniwersytecie Kopenhaskim, a potem weźmie udział w debacie ze studentami i zaproszonymi gośćmi. Tego dnia prezydencka para spotka się także z tamtejszą Polonią.

Rozmowy w Kopenhadze m.in. o szczycie NATO i Baltic Pipe

Tematem rozmów prezydenta w Danii mają być m.in. lipcowy szczyt NATO w Warszawie i współpraca w regionie Morza Bałtyckiego. „To też okazja do rozmów o naszych planach połączenia Polski z szelfem norweskim” – powiedział dziennikarzom na lotnisku w Warszawie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który towarzyszy prezydentowi w wizycie. Jednym z tematów rozmów polskiego prezydenta w Kopenhadze ma być bowiem budowa gazociągu Baltic Pipe.

Naimski: Polska uniezależnia się od dostaw gazu z Rosji

Gazociąg Bałtycki (Baltic Pipe) ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich. W ocenie Naimskiego projekt ten ma ogromną szansę na realizację. „Chcemy mieć realną, prawdziwą dywersyfikację, zróżnicowanie źródeł dostaw i kierunków dostaw (gazu) do Polski” – podkreślił. “Nie sądzę, byśmy po 2022 r. na obecnych zasadach przedłużali kontrakt jamalski, długoterminowy. Będziemy szukali innych sposobów i porozumień. Oczywiście, jeśli strona rosyjska będzie oferowała dobre warunki, dobrą cenę, to będziemy traktowali tę możliwość jako otwartą do negocjacji” – dodał Naimski.

Baltic Pipe

Magistrala gazowa o przepustowości 10 mld metrów sześciennych ma połączyć systemy gazowe Polski i Danii, a dzięki temu również gazociąg, którym przesyłany jest gaz ziemny z norweskiego szelfu (swoje koncesje ma tam m.in. polska spółka PGNiG). Baltic Pipe znalazł się na unijnej liście priorytetowych inwestycji energetycznych. Według Tomasza Stępnia, prezesa polskiego operatora systemu przesyłu – Gaz System, duński operator systemu przesyłowego Energinet.dk poinformował w zeszłym miesiącu, że Baltic Pipe mógłby zostać ukończony w 2022 r.

Szczerski: Bliski konsensus z Francją i Wielką Brytanią

Minister Szczerski poinformował również, że przygotowywane są rozmowy telefoniczne z prezydentem Francji Francois Hollande’em i premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Przyznał, że Francja i Wielka Brytania różnią się w ocenie „niektórych elementów polityki natowskiej”, ale – jak powiedział – dziś jest bardzo blisko konsensusu, jakim będą decyzje szczytu w Warszawie. Prezydencki minister podkreślił przy tym, że oba te kraje mają duży udział w doprowadzeniu do tego konsensusu, “w ostatecznej zgodzie na wzmocnienie wschodniej flanki”.

Według Szczerskiego prezydent będzie „domykał” kompromis wokół szczytu Sojuszu w gronie kluczowych sojuszników NATO: Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Pod koniec przyszłego tygodnia (16 i 17 czerwca) będzie w Berlinie, gdzie spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel. W przyszły piątek (17 czerwca) – po wyjeździe prezydenta Dudy z Berlina – do Warszawy przybyć ma z kolei niemiecki prezydent. Spotkania odbędą się w ramach obchodów dwudziestopięciolecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W związku z obchodami 22 czerwca w Berlinie odbędą się także polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Bundestag bez uchwały w 25. rocznicę traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy

Jednak wobec wewnętrznego sporu Bundestag nie przyjmie uchwały w 25. rocznicę traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z Polską. Bawarska CSU próbowała bowiem włączyć do tekstu, wbrew innym partiom, odniesienie do Karty wypędzonych ze stron ojczystych. Ponieważ na taki zapis nie zgodzili się Zieloni, SPD postanowiło zdjąć ten punkt z porządku obrad. Obie te partie odmówiły poparcia uchwały, która – jak tłumaczył deputowany SPD Dietmar Nietan – “mogłaby być negatywnie odebrana w Polsce”.

Oznacza to, że uchwała “Pojednanie, Partnerstwo, Współpraca – 25 lat Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” nie zostanie przyjęta ani – wbrew wcześniejszym planom – przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Niemczech, ani przed zaplanowanymi na 22 czerwca konsultacjami międzyrządowymi.

Uchwały z okazji kolejnych okrągłych rocznic traktatu, przyjmowane wspólnie przez koalicję rządową i opozycję, Bundestag przyjął m.in. pięć i dziesięć lat temu.

Podstawowym celem Warszawy wzmocnienie wschodniej flanki NATO

Wszystkie wizyty zagraniczne prezydenta Dudy, które odbył od czasu objęcia przez niego urzędu w sierpniu zeszłego roku, koncentrowały się głównie na zdobywaniu poparcia dla polskiego postulatu wzmocnienia wschodniej flanki NATO (chodziło o to, by jeszcze przed lipcowym szczytem Sojuszu w Warszawie uzyskać wsparcie dla realnej, faktycznej obecności wojsk natowskich i sprzętu w regionie).

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga, odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów 28 państw członkowskich (m.in. prezydent USA Barack Obama), a także krajów partnerskich. W ramach szczytu przewidziane są sesje, w tym sesja NATO-UE z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera oraz szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini.

Odbędzie się także posiedzenie NATO-Ukraina na szczeblu szefów państw oraz szczyt UE-USA (uczestniczyć w nim będą z jednej strony Barack Obama, a z drugiej Donald Tusk i Jean-Claude Juncker). Przewidziane jest ponadto spotkanie prezydentów Dudy i Obamy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X