Duda: Polska potrzebuje zmiany paradygmatu i sprawiedliwej transformacji energetycznej

11 lutego 2020, 06:15 Energetyka

Wielki plan modernizacji polskiej energetyki, zwrot ku zielonym źródłom energii oraz nowe nasadzenie drzew w lasach – to według prezydenta Andrzeja Dudy metoda na transformację ku mniej szkodliwej energetyce utrzymującej rozwój gospodarki na wysokim poziomie.

Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP
Prezydent Andrzej Duda / fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent powiedział w poniedziałek na antenie TVP Info, że polską energetykę czeka „zmiana paradygmatu” w przestrzeni kilku dziesięcioleci. Wyjaśnił, że to oznacza „znacznie więcej zielonej energii”, w tym farmy wiatrowe na Bałtyku i rozwój energii solarnej. „To także projekt sadzenia lasów, (…) to bardzo przyjazne dla klimatu, by drzew i roślin było jak najwięcej” – stwierdził. Andrzej Duda dodał, że to projekt zainicjowany wspólnie z Lasami Państwowymi, prowadzący do ochrony klimatu, ale również tworzący miejsca do wypoczynku.

„Ostatnio uczestniczyłem w podpisywaniu olbrzymich umów na przebudowę Elektrowni Dolna Odra, gdzie znikną bloki węglowe, a w ich miejsce pojawią się bloki gazowe, dużo bardziej przyjazne dla środowiska ” – powiedział prezydent. Dodał, że w trakcie katowickiej konferencji COP24 w 2018 r. „przyjęliśmy program i zasadę +just transition+, czyli sprawiedliwej transformacji”.
„Musimy przekształcać naszą energetykę, musimy przekształcać nasz przemysł, ale musimy robić to tak, aby nie zahamować stabilności rozwoju naszej gospodarki” – stwierdził Andrzej Duda. Dodał, że nie może to zagrozić miejscom pracy i sytuacji bytowej polskich rodzin.

Polska Agencja Prasowa

Jakóbik: Ostatnia bitwa o węgiel