Aktualności

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji programu wymiany uniwersyteckiej

Duda

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego apelu przed pomnikiem ofiar "Krwawej Wigilii" w Ochotnicy Dolnej, 22 grudnia / Fot: PAP / Grzegorz Momot

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ratyfikacji programu w sprawie wymiany uniwersyteckiej (CEEPUS IV) – poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. To po Erazmusie drugi taki program pod względem popularności, a Polska jest jego największym beneficjentem.

W komunikacie czytamy, że porozumienie pozwoli na utrzymanie korzystnych i stabilnych warunków, pozwalających na bardziej intensywny rozwój współpracy w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego pomiędzy Polską a państwami Europy Środkowej i Południowej.

CEEPUS to drugi po Erazmusie największy program wymiany akademickiej. Od początku, czyli 1993 roku, skorzystało z niego ok. 90 tysięcy studentów i – w mniejszym stopniu – nauczycieli akademickich.

– Porozumienie CEEPUS IV stanowi nową wersję umowy ustanawiającej podstawy prawne funkcjonowania tego programu – napisano w komunikacie.

Z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że Polska jest największym beneficjentem tego programu. Łącznie co roku w jego ramach wyjeżdża z Polski do innych krajów regionu ok. 300 osób (studentów, doktorantów i nauczycieli akademickich), tyle samo uczestników programu przyjeżdża do nas z innych krajów.

We wrześniu 2023 roku kraje członkowskie podpisały w Warszawie porozumienie dotyczące czwartej edycji programu, które ma regulować funkcjonowanie programu po wygaśnięciu CEEPUS III w maju 2025 roku.

CEEPUS IV, oprócz tradycyjnej wymiany akademickiej, przewiduje również różne nowe instrumenty współpracy, m.in. możliwość nauczania w formie zdalnej i hybrydowej, wsparcia studentów z niepełnosprawnościami i osób w trudnej sytuacji materialnej.

Środkowoeuropejski Program Wymiany Uniwersyteckiej CEEPUS (ang. Central European Exchange Programme for University Studies) ma wspierać wymianę akademicką w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego studentów i nauczycieli akademickich. Studenci i pracownicy uczelni partnerskich wyjeżdżający w ramach programu są zwolnieni z opłat za naukę i otrzymują od państwa przyjmującego stypendia na okres od 3 do 10 miesięcy.

Do CEEPUS należą uczelnie z 16 państw Europy Środkowej i Wschodniej (Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Macedonia, Mołdawia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Prisztina / Kosowo).

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Biznes Alert / PAP

Prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii. Akt prawny trafi do Trybunału Konstytucyjnego celem kontroli


Powiązane artykuły

TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia Biznes Alert

Oto zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (4.07.-1.07.2025 roku). 1. Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło...

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...
Starlink pociąg

Pełno Starlinków nad Polską. Sprawdź kiedy je oglądać

Najbliższe dni przyniosą niebo pełne ruchomych gwiazd – to satelity z sieci Starlink Elona Muska, które będzie można zobaczyć nad...

Udostępnij:

Facebook X X X