EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Probierz: Węgiel musi pozostać numerem jeden w Polsce

Prof. dr. Krystian Probierz, Kierownik Zakładu Geologii Złóż Węgla i Gospodarki Surowcami Mineralnymi Politechniki Śląskiej, podkreślił, że w Polsce wciąż mamy ponad 3,9 mld ton zasobów przemysłowych węgla. Jednocześnie zwrócił uwagę, że mamy w Polsce odwrotny trend do światowego. Gdy u nas maleje wydobycie węgla, to na świecie wciąż rośnie.

– Polityka dekarbonizacji jest wielką niewiadomą – powiedział nam prof. Probierz. – Wynika z uwarunkowań politycznych, a nie z naukowych przesłanek, dowodów. W dodatku w Polsce, podczas gdy ograniczane jest wydobycie, to sam import węgla nie jest już żadnym problemem. A właściwie przeciwnie – zwrócił uwagę – Nie chciałbym, żeby Polska tą ścieżką podążała, tym bardziej, że dla importu węgla do Unii Europejskiej jest zielone światło. Węgiel musi i powinien być numerem jeden, powinien być fundamentem naszego miksu energetycznego – zaznaczył prof. Krystian Probierz.

Naukowiec z Politechniki Śląskiej jest przekonany, że ograniczanie emisji dwutlenku węgla w krajach unijnych nie będzie miało globalnego znaczenia, bo Unia Europejska jest odpowiedzialna tylko za 14 proc. światowej emisji CO2.

Profesor Probierz wskazuje na podzielone zdania ekspertów w kwestii globalnego ocieplenia i jego przyczyn. Obecne twierdzenia podawane jako dowiedzione mają olbrzymie znaczenie dla przyszłości węgla, który – z racji unijnej polityki klimatycznej – jest stopniowo eliminowany z europejskiej gospodarki. Tymczasem, to nie jest dowiedzione, – podkreśla profesor – a koszt produkcji energii elektrycznej z węgla nadal jest najniższy.

– Węgiel w Polsce musi pozostać numerem jeden; to efekt zdrowego rozsądku – uważa naukowiec. Podkreślił, że na Śląsku z górnictwa żyje około pół miliona osób. – Tyle, osamotniony Śląsk nie rozwiąże swoich problemów; wymaga wsparcia całego państwa – podsumował naukowiec.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X