AlertEnergetykaMotoryzacjaŚrodowisko

Producenci ciężarówek stawiają na wodór, aby przedłużyć żywotność silników spalinowych

Niektórzy z największych producentów ciężarówek na świecie, w tym Volvo i MAN, przerabiają silniki spalinowe, aby mogły działać na niskoemisyjnym wodorze zamiast zanieczyszczającego środowisko diesla. Jest to szybsze i tańsze rozwiązanie ich wyzwań związanych z przejściem na czystą energię, które może dać technologii spalinowej nowe życie.

Globalny przemysł produkcji ciężarówek stoi przed skomplikowanym zadaniem osiągnięcia zerowej emisji. Akumulatory elektryczne są zbyt ciężkie do operacji dalekobieżnych i długo się ładują. Wykorzystanie ogniw paliwowych wodorowych do generowania energii elektrycznej zmniejsza wagę i zwiększa zasięg ciężarówek, ale przejście na tę technologię jest kosztowne, ponieważ firmy muszą zaprojektować nowe systemy ciężarówek.

Dlatego producenci ciężarówek i ich dostawcy skupili się na rozwijaniu silników spalinowych napędzanych wodorem jako szybszego, tańszego rozwiązania, które może opierać się na istniejących liniach produkcyjnych, które od lat są kluczowym motorem gospodarczym w krajach takich jak Niemcy, powiedzieli Reuterowi przedstawiciele głównych marek ciężarówek i ich dostawców.

Obawy o to, co stanie się z tysiącami miejsc pracy w zakładach produkujących silniki, rosną, gdy producenci ciężarówek przechodzą na opcje akumulatorowe i ogniwa paliwowe.

W swoim pierwszym projekcie pilotażowym MAN dostarczy około 200 ciężarówek z silnikami napędzanymi wodorem europejskim klientom w przyszłym roku do testowania w ich flotach, co jest kluczowym krokiem w drodze do masowej produkcji.

Producenci ciężarówek nadal inwestują w rozwój ogniw paliwowych wodorowych, ponieważ uważają, że obie technologie mogą istnieć obok siebie dla różnych typów pojazdów i zastosowań.

Szwedzki producent ciężarówek Volvo AB, który twierdzi, że również będzie miał ciężarówki z ogniwami paliwowymi wodorowymi “dostępne komercyjnie w drugiej połowie tej dekady”, planuje testy modeli silników spalinowych na wodór zaczynające się w 2026 roku.

Reuters / Mateusz Gibała

Rosjanie będą testować górnicze wywrotki wodorowe


Powiązane artykuły

Praca w elektrowni jądrowej. Fot. MAEA

USA o braku współpracy Iranu z dozorem jądrowym: Niedopuszczalne

Zawieszenie przez Iran współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) jest niedopuszczalne i Teheran musi niezwłocznie do niej powrócić –...
Prezydent Chin Xi Jinping, po lewej i prezydent Kazachstanu Kassym-Jomart Tokayev podczas spotkania w Astanie, 16 czerwca 2025 roku. Źródło: Materiały biura prasowego prezydenta Kazachstanu 

Rosja i Chiny zbudują pierwsze elektrownie jądrowe w Kazachstanie 

Władze w Kazachstanie ogłosiły, że Rosja i Chiny, mają zbudować pierwsze elektrownie jądrowe w tym bogatym w uran kraju (43...
Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina. Źródło: Gaz-System

Gaz budzi się w Polsce na nowo. Coraz więcej pytań o przyłączenia

Analizy Gaz-Systemu wskazują, że w latach 2026-2035 nastąpi znaczny wzrost krajowego zużycia gazu ziemnego. Operator gazociągów przesyłowych przekazuje Biznes Alert,...

Udostępnij:

Facebook X X X