AtomEnergetykaGaz.OZE

Naimski: Produkcja energii stabilnej musi być zapewniona. Gaz i atom mogą w tym pomóc

Produkcja energii stabilnej musi być zapewniona. Są dwie możliwości, energetyka gazowa i energetyka jądrowa – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego 2021.

Piotr Naimski zaznaczył, że Polska planuje zbudować kilka bloków energetycznych opartych na gazie. – To jest konieczność, ponieważ będziemy odstawiali bloki węglowe, ale będziemy je odstawiać w takim tempie, w zależności od zaawansowania budowy bloków gazowych. W połowie lat 30. będzie wchodziła energetyka jądrowa. To program, który rozpoczęliśmy na nowo. W perspektywie 33 roku chcemy wybudować jeden z sześciu reaktorów. Wybrana pierwsza lokalizacja dla budowy to Lubiatowo i Żarnowiec – powiedział.

– Partnera chcemy mieć nie tylko na okres budowy, ale też na operacyjne użytkowanie i demontaż. Oferta jest kompleksowa, szukamy partnera, który będzie zaangażowany zarówno technologicznie, jak i kapitałowo. Szukamy wspólnika, który przyjmie również ryzyka inwestycyjne i eksploatacyjne – podkreślił.

Pełnomocnik przyznał, że Polska chce zachować 51 procent w projekcie. – Koszt Polski będzie wynosił zatem ok. 70-80 mld złotych w perspektywie 20 lat. Jest to średnio cztery miliardy złotych do sfinansowania rocznie – powiedział.

Naimski dodał, że celem strategii energetycznej w Polsce jest zapewnienie ciągłości dostaw energii na potrzeby polskiej gospodarki i obywateli, po przystępnej cenie. – Walka z ociepleniem klimatu a nawet zeroemisyjność gospodarki, to elementy, które są brane pod uwagę, tym niemniej, są to raczej wskaźniki, niż cele. Istotne jest także to, że rekordy w instalacji nowy technologii, szczególnie tych odnawialnych, nie są również celem, ale elementem, do czego dążymy. Równowaga w instalacji źródeł odnawialnych i tych stabilnych musi zostać zachowana. Dotyczy to również fotowoltaiki i źródeł prosumenckich. Należy podkreślić, że obecnie magazynem energii dla tych instalacji jest Krajowy System Elektroenergetyczny. Pojemność tego magazynu nie może zostać przekroczona, bo wpłynie to na stabilność – przyznał.

Michał Perzyński/Mariusz Marszałkowski/Jędrzej Stachura

Drugi dzień debat o strategiach dla energetyki na OSE 2021 (NA ŻYWO)

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X