Naimski: Produkcja energii stabilnej musi być zapewniona. Gaz i atom mogą w tym pomóc

21 czerwca 2021, 11:45 Atom

Produkcja energii stabilnej musi być zapewniona. Są dwie możliwości, energetyka gazowa i energetyka jądrowa – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego 2021.

Piotr Naimski zaznaczył, że Polska planuje zbudować kilka bloków energetycznych opartych na gazie. – To jest konieczność, ponieważ będziemy odstawiali bloki węglowe, ale będziemy je odstawiać w takim tempie, w zależności od zaawansowania budowy bloków gazowych. W połowie lat 30. będzie wchodziła energetyka jądrowa. To program, który rozpoczęliśmy na nowo. W perspektywie 33 roku chcemy wybudować jeden z sześciu reaktorów. Wybrana pierwsza lokalizacja dla budowy to Lubiatowo i Żarnowiec – powiedział.

– Partnera chcemy mieć nie tylko na okres budowy, ale też na operacyjne użytkowanie i demontaż. Oferta jest kompleksowa, szukamy partnera, który będzie zaangażowany zarówno technologicznie, jak i kapitałowo. Szukamy wspólnika, który przyjmie również ryzyka inwestycyjne i eksploatacyjne – podkreślił.

Pełnomocnik przyznał, że Polska chce zachować 51 procent w projekcie. – Koszt Polski będzie wynosił zatem ok. 70-80 mld złotych w perspektywie 20 lat. Jest to średnio cztery miliardy złotych do sfinansowania rocznie – powiedział.

Naimski dodał, że celem strategii energetycznej w Polsce jest zapewnienie ciągłości dostaw energii na potrzeby polskiej gospodarki i obywateli, po przystępnej cenie. – Walka z ociepleniem klimatu a nawet zeroemisyjność gospodarki, to elementy, które są brane pod uwagę, tym niemniej, są to raczej wskaźniki, niż cele. Istotne jest także to, że rekordy w instalacji nowy technologii, szczególnie tych odnawialnych, nie są również celem, ale elementem, do czego dążymy. Równowaga w instalacji źródeł odnawialnych i tych stabilnych musi zostać zachowana. Dotyczy to również fotowoltaiki i źródeł prosumenckich. Należy podkreślić, że obecnie magazynem energii dla tych instalacji jest Krajowy System Elektroenergetyczny. Pojemność tego magazynu nie może zostać przekroczona, bo wpłynie to na stabilność – przyznał.

Michał Perzyński/Mariusz Marszałkowski/Jędrzej Stachura

Debaty o strategiach dla energetyki na OSE 2021 (NA ŻYWO)