PKN Orlen przejmie część produkcji polietylenu LDPE

7 lipca 2022, 14:00 Alert

PKN Orlen podpisał umowę przejęcia części biznesu związanej z produkcją i sprzedażą polietylenu LDPE, należącej do największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem. Polietylen LDPE służy do wytwarzania folii, worków, kanistrów i opakowań na żywność.

PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki
PKN Orlen fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

PKN Orlen poinformował, że zdolności wytwórcze przejętych aktywów wynoszą 100 tys. ton rocznie, co oznacza, że samodzielnie pokryje on ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

– Inwestujemy w petrochemię, ponieważ ma ona kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy ORLEN, ale też wzmocnienia polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Przejęcie części aktywów Basell Orlen Polyolefins i rozwój produktu, na który systematycznie rośnie zapotrzebowanie, wzmocni naszą pozycję w gronie czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku. Zakup tego biznesu łączy się z rozpoczętą w ubiegłym roku w Płocku rozbudową kompleksu olefin. Wytwarzany w nim etylen zagospodarujemy w produkcji polietylenu, wydłużając w ten sposób łańcuch wartości. Powiększony portfel produktów petrochemicznych pozwoli nam w szybkim tempie generować zyski, na czym skorzysta spółka i jej akcjonariusze. Jednocześnie jako udziałowiec Basell Orlen Polyolefins nadal będziemy rozwijać jej pozostałe portfolio produktowe – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Powstają z niego m.in. folie, worki, kanistry, opakowania do żywności, a także  elementy urządzeń elektronicznych, np. przewody i kable. Jest to produkt w pełni podlegający recyclingowi, który odgrywa ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego – czytamy w komunikacie spółki.

W wyniku transakcji PKN ORLEN przejmie od Basell Orlen Polyolefins aktywa, obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. Koncern planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

PKN Orlen/Jędrzej Stachura

Zwrot ku recyklingowi. Rząd ogłosił wprowadzenie systemu kaucyjnego