AlertCiepłownictwoEnergetykaŚrodowisko

Ministerstwo klimatu zapowiada udrożenie Czystego Powietrza po zmianie władzy

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje o zaległościach w dofinansowaniach z programu Czyste Powietrze. Nie wypłacono ponad 300 milionów złotych. Według resortu zator powstał za czasów poprzedniego rządu, deklaruje udrożnienie sytuacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało nad pracami, które mają wznowić dotacje wynikające z programu Czyste Powietrze. W ramach tego programu obywatele mogą uzyskać dopłaty do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Resort informuje, że do tej pory nie wypłacono ponad 300 milionów złotych, które powinny pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Co oznacza, że kilkanaście tysięcy rodzin nie otrzymało obiecanych pieniędzy.

– Poprzednia władza nie zabezpieczyła finansowania na ten ważny program, stąd wstrzymanie wypłat środków przez NFOŚiGW – pisze resort w komunikacie.

Ministerstwo informuje, że w pierwszym tygodniu stycznia NFOŚiGW otrzymało informacji o zaległościach w dotacjach. W drugiej połowie 2023 roku przyjmowano wnioski, na które nie było pokrycia finansowego. Z powodu wyczerpania pieniędzy w funduszu, w połowie grudnia wstrzymano dopłaty.

– Takie są skutki blokowania przez PiS funduszy z KPO i niewdrażania pozostałych programów unijnych. To brak wyobraźni i życie na kredyt. Rachunki za tę nieodpowiedzialną politykę płacą dziś Polacy – mówi Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

– Pracujemy intensywnie. PIS zostawił Polaków z problemem. Teraz my musimy go rozwiązać. Musimy ustalić kwestie prawne i znaleźć pieniądze. Każdego tygodnia NFOŚ nie wypłaca około 100 milionów złotych – podkreśla Urszula Zielińska, wiceministra klimatu i środowiska.

Resort zadeklarował, że w najbliższych dniach poinformuje o stanach pracy nad udrożnieniem programu Czyste Powietrze.

Na rozpatrzenie czeka 23 000 wniosków o dopłatę. Średnia wartość dofinansowania wynosi 41 tysięcy złotych. Najmocniej zatorem doświadczony jest Poznań, Łódź, Rzeszów i Wrocław.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska / Marcin Karwowski

 


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X