W środę rusza nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze

17 września 2018, 10:19 Alert
ministerstwo środowiska henryk kowalczyk
Fot. BiznesAlert.pl

Od środy 19 września rozpoczynamy nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Wnioski i szkolenia

Jak zaznaczył, wnioski będzie można składać drogą elektroniczną lub papierową. – Wnioski będą dostępne na stronach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od środy od godziny ósmej rano – dodał.

Stwierdził również, że chce, aby w każdej gminie odbyły się szkolenia dotyczące zasad programu czy sposobie finansowania dla osób zainteresowanych skorzystaniem ze środków.

Program Czyste Powietrze

Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Ministerstwo Środowiska/Piotr Stępiński