Projekt ITS Grudziądz zakończony

13 sierpnia 2015, 14:30 Infrastruktura

Spółka Grupy PKP Informatyka – Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy (KZŁ) – zakończyła projekt ITS w ramach zadania „Modernizacja sieci tramwajowej w Grudziądzu”.

Zakres projektu obejmował wyposażenie 17 tramwajów w systemy: informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów oraz monitoring. Wszystkie te systemy integruje komputer pokładowy, również dostarczony przez KZŁ, który dodatkowo został wyposażony w moduły GPS i GPRS.

Poza wyposażeniem tramwajów Kolejowe Zakłady Łączności zainstalowały na przystankach tramwajowych funkcjonujący w czasie rzeczywistym system informacji pasażerskiej oraz system ustawiania priorytetów na skrzyżowaniach tramwajowych. Firma wyposażyła także Centrum Nadzoru Ruchu w niezbędny sprzęt informatyczny wraz z oprogramowaniem ułatwiającym zarządzaniem ITS-em.

Najciekawszym i zarazem największym wyzwaniem była dla KZŁ instalacja w ponad 40-letnich tramwajach Düwag GT8 nowoczesnych systemów ITS.

Warto zaznaczyć, że kluczowe produkty dla tego projektu zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Kolejowe Zakłady Łączności.

Umowa na ITS Grudziądz została podpisana w czerwcu 2013 roku.

Źródło: PKP Informatyka