Gospodarka

Paszyk: prace nad projektem “Pierwsze klucze” będą kontynuowane w najbliższy poniedziałek

Na zdjęciu: budowa nowego osiedla w Łodzi / Fot. Piotr Kamionka / REPORTER

Obyło się pierwsze spotkanie zespołu rządowego pracującego nad projektem „Pierwsze Klucze”; będą kontynuowane w poniedziałek – przekazał w środę minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Ocenił, że dopłaty do kredytów nie muszą wpłynąć na ceny mieszkań.

– Projekt “Pierwsze Klucze” jest procedowany na etapie rządu. Odbyło się pierwsze spotkanie zespołu i będzie kontynuowane w poniedziałek – przekazał szef Ministerstwa i Rozwoju i Technologii (MRiT) w środę w programie “Grafitti” na antenie Polsat News.

Nad programem “Pierwsze Klucze” pracuje resort rozwoju i technologii. Jego celem jest wsparcie zakupu mieszkań z rynku wtórnego. W ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy Jan Szyszko informował o odrzuceniu przez Zespół Programowania Prac Rządu wniosku o wpis projektu ustawy wdrażającego program do wykazu prac legislacyjnych rządu. Rzeczniczka prasowa resortu Małgorzata Dzieciniak przekazała PAP po tych doniesieniach, że wniosek nie został odrzucony, a tylko odroczony.

Projekt jest procesem, który trwa

– Nieprawdziwe były słowa pana ministra Szyszko, zwracałem na to wielokrotnie uwagę. Nic nie zostało odrzucone, nic nie zostało zakończone. To jest proces, który trwa i będzie kontynuowany w poniedziałek i mam nadzieję, że przejdziemy do kolejnego etapu – podkreślił minister Paszyk w środę. Dodał, że proces “nie jest łatwy”, ponieważ występują “pewne różnice” w rządzącej koalicji w tej kwestii.

– Przekonuję i będę przekonywał naszych partnerów w koalicji (do programu) – wskazał.

Minister dopytywany, kiedy projekt trafi do Sejmu, odpowiedział, że nie chce się deklarować “co do dnia”.

– Idziemy do przodu. Uspokajam tych wszystkich, którzy cały czas liczą na pomoc i wsparcie w zakupie własnego mieszkania, w budowie własnego domu, że tych rozwiązań nikt nie odłoży – zapewnił.

Paszyk pytany, czy MRiT posiada analizy, które potwierdzałyby że po wprowadzeniu programu nie wzrosną ceny mieszkań, odpowiedział, iż resort korzysta z rozwiązań, które pokazały w przeszłości, że “niekoniecznie pomoc w zakupie własnego mieszkania musi prowadzić do wzrostu cen”. Jako przykład programu, który według niego do tego nie doprowadził, minister podał “Mieszkanie dla Młodych” (MDM), który prowadzony był w latach w latach 2014–2018. Wyjaśnił, że podobnie jak w MDM, w programie “Pierwsze Klucze” resort przewiduje limity mieszkań i cen metra kwadratowego.

Program ma być lekarstwem na problem z mieszkaniami

Minister technologii stwierdził też, że według niego program odpowiada na problemy z dostępnością mieszkań własnościowych dla młodych osób oraz problemy z wysokimi ratami kredytów hipotecznych w Polsce.

Wskazał, że nie popiera wprowadzenia tzw. funduszu REIT-ów.

– Nie jestem jego entuzjastą. Nie wiem czy wprowadzenie zyskałoby uznanie większości społeczeństwa – mówił.

Podobnie powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w wywiadzie dla Money.pl.

– “Tak” dla REIT-ów, które inwestują w nieruchomości komercyjne, czyli np. centra handlowe, biurowce. Gdybyśmy w ten sposób zdołali repolonizować własność nieruchomości komercyjnych, to dobra rzecz. Ale absolutnie “nie” dla REIT-ów inwestujących w mieszkania indywidualne – tu powinien być zakaz. Bo taki mechanizm doprowadziłby do tego, czego w Polsce powinniśmy unikać, traktowania indywidualnych mieszkań jako dobra inwestycyjnego. Efektem byłby wzrost cen mieszkań – stwierdziła minister.

REIT-y (Real Estate Investment Trust) to rodzaj funduszy inwestycyjnych, pozwalających na ulokowanie środków w nieruchomościach przeznaczonych na wynajem. Wprowadzenie nowych instrumentów finansowych, w tym REIT-ów, stanowi element kierunków działania i rozwoju Ministerstwa Finansów na lata 2025-28 zaprezentowanych w lutym 2025 roku. Jak informował resort, kończą się prace koncepcyjne dotyczące wprowadzenia instrumentów.

“Pierwsze Klucze” to jedna z trzech części przygotowanego przez MRiT programu “Klucz do mieszkania”. Ten element zakłada wsparcie zakupu domów i mieszkań wyłącznie z rynku wtórnego. Zgodnie z założeniami nabywcy musieliby zmieścić się w ustalonych limitach ceny metra kwadratowego, który wynosi do 10 tysięcy złotych, a w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu – do 11 tysięcy złotych. Gminy mogłyby indywidualnie podnieść ten limit.

Program “Pierwsze Klucze”, zgodnie z jego założeniami, ma być dostępny tylko dla osób, które nie miały i nie posiadają własnego mieszkania ani domu. Musiałyby też spełnić określone kryteria dochodowe.

Program “Klucz do mieszkania” zakłada przede wszystkim zwiększenie środków na budownictwo komunalne i społeczne do 2,5 miliarda złotych w tym roku i wydatkowanie większej ilości pieniędzy na ten cel w latach następnych. Kwota ma być wydana również na remonty i modernizację istniejących już zasobów mieszkaniowych.

Elementem programu ma być też komponent “Inwestycje Pierwsze klucze”, który byłby realizowany przez spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i SIM-y. Sprzedawane przez nie mieszkania to jedyny przypadek, w którym beneficjenci rządowego wsparcia mogliby skorzystać z oferty rynku pierwotnego. Marża ma wynieść maksymalnie 25 procent.

PAP / Biznes Alert

Polski Holding Nieruchomosci ogłasza strategię do 2030 roku. Ma zrewolucjonizować rynek


Powiązane artykuły

Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Źródło: Flickr

Węgry nie chcą Ukrainy w UE. “Zełenski widzi w nas wrogów”

– Węgry nie poprą przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Dodał,...
Lotnisko Western Sydney International. Bechtel był częścią zespołu prowadzącego obiekt do gotowości operacyjnej. Fot. Bechtel

Partner atomowy chce wspomóc CPK, ale nie jako generalny wykonawca

Amerykański Bechtel, partner projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podtrzymuje, że jest zainteresowany udziałem w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale...

Tony złota ukryte pod ziemią w Polsce. Da się je wydobyć?

Złoto historycznie na terenach Polski było wydobywane w Sudetach na Dolnym Śląsku i okolicach. Pod ziemią wciąż spoczywają tony tego...

Udostępnij:

Facebook X X X