Prorosyjscy Niemcy chcą odbudowy Nord Stream 2

7 czerwca 2024, 07:00 Alert

W przeddzień wyborów do Parlamentu Europejskiego gazeta Zeit przygląda się programowi wyborczemu Alternative fur Detuschland. Ta prorosyjska partia chce odbudowy gazociągu Nord Stream 2 i powrotu Niemiec do gazu z Rosji.

Zeit opisuje program wyborczy AfD, który zawiera postulaty odejścia od euro oraz powrotu do gazu z Rosji. Ta partia polityczna znana ze stanowiska prorosyjskiego postuluje także odbudowę gazociągu Nord Stream 2, który został zniszczony w wyniku sabotażu z września 2022 roku.

Nord Stream 2 wymagałby certyfikacji w Niemczech zawieszonej przez Berlin ze względu na widmo inwazji Rosji na Ukrainie, która ruszyła w lutym 2022 roku. Jest także objęty sankcjami zachodnimi a w Szwajcarii toczy się postępowanie upadłościowe w sprawie spółki Nord Stream 2 AG.

Sondaż ARD Deutschland Trend z zeszłego tygodnia daje AfD 14 procent głosów w porównaniu do 29 procent koalicji CDU/CSU. Ten wynik został osiągnięty pomimo afery wokół posła do Parlamentu Europejskiego Maximiliana Kraha, który jest podejrzany o współpracę z Chinami i Rosją. Tymczasem sąd uznał w maju, że AfD możę być partią potencjalnie ekstremistyczną.

Wybory europejskie odbędą się 9 czerwca.

Zeit / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeszcze Nord Stream 2 nie zginął, póki spółka żyje