Porozumienie zawiesza blokadę przejść granicznych z Ukrainą

16 stycznia 2024, 16:00 Alert

Przewoźnicy doszli do porozumienia z ministrem infrastruktury i zawieszają blokadę przejść granicznych z Ukrainą w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej.

Flagi Polski i Ukrainy. Źródło: Freepik
Flagi Polski i Ukrainy. Źródło: Freepik

– Na mocy tego porozumienia protestujący polscy przewoźnicy drogowi oraz Ministerstwo Infrastruktury podjęli wzajemne ustalenia, mające na celu stworzenie warunków do kontynuacji działań, zmierzających do rozwiązania problemów polskiej branży transportowej oraz przywrócenia równowagi na rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy w relacjach Polska-Ukraina – czytamy w informacji resortu.

– Porozumienie zawiera siedem punktów, obejmujących w szczególności: prace legislacyjne zmierzające do zmian w prawie krajowym, propozycje zmian do umowy UE-Ukraina, monitorowanie realizacji dokonanych uzgodnień strony polskiej ze stroną ukraińską m.in. w zakresie usprawnienia odprawy granicznej pojazdów powracających z Ukrainy bez ładunku, wzmocnienia systemu kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych Umową UE-Ukraina przewozów oraz prowadzenie analiz w konsultacji ze stroną publiczną w zakresie możliwości wsparcia finansowego – informuje ministerstwo infrastruktury. – Porozumienie ma także na celu wprowadzenie zmian ustawowych w kierunku wyeliminowania niezgodnych z prawem praktyk (uruchomienie systemu SENT, doprecyzowanie obowiązków spedytorów, nadawców i odbiorców w zakresie zlecania przewozu drogowego podmiotom nieuprawnionym oraz wzmocnienie systemu sankcji z tego tytułu). Punkt piąty porozumienia, a więc zaproszenie przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka przedstawicieli Komitetu Protestujących do prac w Zespole do spraw rozwiązania problemów na polsko-ukraińskiej granicy powołanego w Ministerstwie Infrastruktury został zrealizowany podczas konferencji prasowej.

Protest przewoźników trwał od szóstego listopada 2023 roku. Porozumienie z 16 stycznia 2024 roku daje możliwość rozwoju wymiany handlowej Polska-Ukraina przy jednoczesnej ochronie interesów podmiotów polskich, na których straży mają stanąć postulowane przepisy. Drożność na granicy jest istotna także ze względu na inwazję Rosji na Ukrainie. Gospodarka ukraińska jest zaopatrywana i sprzedaje towar między innymi przez granicę z Polską.

Ministerstwo Infrastruktury / Wojciech Jakóbik

Ukraina prosi Polskę, Słowację i Rumunię o pomoc w obawie o blackouty