Związki zawodowe działające w Grupie Veolia w Polsce przeprowadziły w czwartek akcję protestacyjną. Jak podkreślają, protest nie jest skierowany przeciwko firmie, ale przeciwko temu w jaki sposób jest zarządzana. Przedstawiciele władz firmy deklarują dialog, ale zwracają uwagę, że działania odnośnie jednej ze spółek grupy mają na celu dostosowanie jej do warunków rynkowych.
Protestujący przed warszawską siedzibą Veolii związkowcy podkreślali, że nie zgadzają się na dalszą redukcję zatrudnienia w Grupie Veolia. Wyrażali również sprzeciw wobec planów wprowadzenia outsourcingu w kolejnych obszarach działalności firm Grupy Veolia.
Dyrektor komunikacji Veolia Energia Polska Magdalena Kempiński tłumaczy, że manifestacja związana jest z zapowiedzianymi negocjacjami nowego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy w Łodzi.
– Szanujemy prawo strony społecznej do wyrażania różnicy zdań, ale liczymy na konstruktywny dialog zarządu w Łodzi z łódzkimi związkami zawodowymi, aby mogły zostać wypracowane rozwiązania akceptowalne przez wszystkie strony – mówi dyrektor Kempińska i dodaje, że sprawy związane z działaniem spółki w Łodzi i dotyczące jej pracowników są na bieżąco omawiane z organizacjami związkowymi podczas cyklicznych spotkań.
Protestujący podczas manifestacji podkreślali również, że nie zgadzają też na maksymalizację zysków kosztem wprowadzania oszczędności na pracownikach oraz na transfer zysków do centrali we Francji kosztem ograniczania miejsc pracy w Polsce.
Spółka tłumaczy, że jej sytuacja w Polsce jest stabilna, a działania w Łodzi mają na celu dostosowanie tamtejszego przedsiębiorstwo do warunków rynkowych.
– Jest to niezbędne do utrzymania konkurencyjnych cen ciepła i pozycji na rynku, która gwarantuje miejsca pracy w Łodzi. Zmiany będą wypracowywane w procesie negocjacji, które się jeszcze nie rozpoczęły – poinformowała dyrektor Kempińska.
Uczestnicy protestu zaznaczają, że chcą być traktowani zgodnie z kodeksem etyki obowiązującym w grupie i sprzeciwiają się gorszemu tratowaniu pracowników w Polsce niż we Francji. Żądają też wypełnienia przez Grupę umów społecznych i respektowania zapisów Układów Zbiorowych Pracy.
Spółka stoi jednak na stanowisku, że wewnętrzny kodeksu etyki, jak również wszystkie obowiązujących prawa i zwyczaje oraz zasady dialogu społecznego, są przestrzegane.
Veolia jest obecna w Polsce od 1997 roku. Grupa prowadzi działalność w 74 miastach w Polsce, w 40 zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółkę holdingową – Veolię Energię Polska oraz siedem głównych spółek operacyjnych: Veolię Energię Warszawa, Veolię Energię Łódź, Veolię Energię Poznań, Veolię Energię Poznań ZEC, Veolię term, Veolię Industry Polska, PWiK w Tarnowskich Górach.
CIRE.PL