Amerykanie zbadają zgodność prywatyzacji akcji Rosnieftu na korzyść zachodnich spółek z sankcjami za agresję rosyjską na Ukrainie. Agencja TASS przekonuje, że transakcja była zgodna z prawem.
– Transakcja nie podlega sankcjom, gdyż chodzi o dotychczasowe akcje. Myślę, że nowi akcjonariusze przygotowali się do niej. Dla wszystkich organów regulacyjnych jest to bardzo komfortowa umowa. Jej oceną prawną zajmowały się największe kancelarie prawne na świecie – powiedział rozmówca agencji TASS.
Przypomnijmy, że 8 grudnia w rozmowie z agencją Bloomberg przedstawiciel administracji Stanów Zjednoczonych do spraw energetyki Amos Hochstein poinformował, że Waszyngton przeanalizuje czy wspomniana transakcja jest zgodna z reżimem sankcji wprowadzonych przeciwko Rosji. Zostały one wprowadzone w 2014 roku po nielegalnej aneksji ukraińskiego Krymu. Dotyczą m.in. współpracy w sektorze naftowym i z nazwy zakazują współpracy z Rosnieftem.
Hochstein stwierdził, że nie tego spodziewali się Amerykanie. Jego zdaniem to działanie świadczy o tym, że Moskwa potrzebuje pieniędzy.
Tymczasem rozmówca TASS nie wykluczył, że część środków z tytułu emisji wartych 600 mld rubli obligacji Rosnieftu może być wykorzystana w ramach ogólnego zarządzania płynnością projektów.
Przypomnijmy, że konsorcjum Qatar Investment Authority oraz Glencore zapłacą za akcje Rosnieftu 3 mld dolarów, a pozostałą część sfinansują banki, w tym w 50 procentach włoski bank Intesa.
– Nowi akcjonariusze realizują transakcję na zasadzie LBO, czyli tzw. wykupu lewarowanego. W jej wyniku będą mieli kapitał własny w wysokości ponad 3 mld dolarów, z czego Glencore ok. 318 mln dolarów. Intesa wykłada większą część – znacznie ponad 50 procent – z pozostałych 7 mld euro. Jest syndykat 4-5 kluczowych banków – powiedział rozmówca agencji TASS, dodając, że znaczna część udziałów Glencore zostanie zabezpieczona przed nadmiernymi wahaniami cen papierów wartościowych (ang. hedging). Udziały w joint venture będą podzielone równo po 50 procent.
Według rozmówcy TASS częściowa prywatyzacja Rosnieftu została zakończona 7 grudnia. Zgodnie z przyjętą przez Dumę i zatwierdzoną przez prezydenta Władimira Putina nowelizacją budżetu na 2016 rok z tytułu sprzedaży udziałów w spółce państwo powinno otrzymać 703,5 mld rubli. Ostatecznie państwowe finanse zasiliła kwota 710,8 mld rubli (10,5 mld euro).
TASS/Interfax