Rz: Przeciwnicy budowy linii Kozienice- Ołtarzew ponownie zablokują drogi

26 sierpnia 2016, 09:30 Alert

Przeciwnicy budowy linii 400 kV Kozienice – Ołtarzew zapowiedzieli na najbliższą niedzielę kolejne protesty. Jak donosi „Rzeczpospolita”, tym razem zamierzają zablokować jednocześnie cztery drogi dojazdowe do stolicy.

Jak relacjonuje dziennik, przeciwnicy budowy linii zapowiedzieli na niedzielę 28 sierpnia, w godzinach 15-20, protesty w czterech miejscach. We wsi Oddział na drodze krajowej nr 8, w miejscowości Pamiątka na DK nr 7, w Jaktorowie na drodze 719 Warszawa – Żyrardów oraz w Makówce na drodze 579 Grodzisk Mazowiecki – Radziejowice.

Będzie to już kolejny w tym roku protest mieszkańców mazowieckich gmin, przez które ma przebiegać linia 400 KV Kozienice – Ołtarzew. Zdaniem protestujących inwestycja wpłynie negatywnie na ich zdrowie oraz na jakość ich upraw, a także doprowadzi do spadku wartości gruntów oraz nieruchomości.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekonują, że linia energetyczna najwyższych napięć z Kozienic do Ołtarzewa jest bardzo ważną inwestycją, bo posłuży do wyprowadzenia mocy z budowanego w Elektrowni Kozienice nowego bloku energetycznego. Ma też dostarczać energię nie tylko do rozrastającej się aglomeracji warszawskiej i samej Warszawy, ale też centralnego i północno-wschodniego regionu Polski; w sumie dla co najmniej kilku milionów ludzi.
Rzeczpospolita/CIRE.pl