Przejścia na Ukrainę staną się infrastrukturą krytyczną by pomoc szła pomimo protestów

22 lutego 2024, 13:00 Alert

Premier RP Donald Tusk poinformował, że przejścia graniczne na Ukrainę będą wpisane na listę infrastruktury krytycznej, aby zabezpieczyć dostawy broni i humanitarne w czasie inwazji.

Donald Tusk, źródło: youtube

– W celu zapewnienia 100 procent gwarancji, że pomoc wojskowa – sprzęt, amunicja, pomoc humanitarna, medyczna, będą docierały bez żadnych opóźnień na stronę ukraińską, będziemy wprowadzali na listę infrastruktury krytycznej przejścia graniczne z Ukrainą i wskazane odcinki dróg i torów kolejowych – poinformował premier. – To jest kwestia najbliższych godzin.

– Nie możemy pozwolić na to, aby przy granicy polsko-ukraińskiej – korzystając z protestów rolników – aktywni byli ci, którzy jawnie i bezwstydnie wspierają Putina, służą propagandzie rosyjskiej i kompromitują państwo polskie, kompromitują nas, Polaków, i kompromitują także protestujących – mówił premier RP.

To odpowiedź na blokady przejść granicznych w ramach protestów rolników przeciwko importowi towarów z Ukrainy oraz Europejskiemu Zielonemu Ładowi. Jednakże blokada przejść granicznych może zagrozić także dostawom pomocy humanitarnej i militarnej na Ukrainę zmagającą się z inwazją rosyjską.

Wojciech Jakóbik

Perzyński: Unijna polityka klimatyczna to dobry kierunek, ale należy wysłuchać obaw rolników