AktualnościBezpieczeństwo

Przełom w Brukseli. Zielone światło dla programu SAFE o wartości 150 mld euro

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Flagi Unii Europejskiej. Fot. pixabay.com

Podczas poniedziałkowego spotkania ambasadorów państw członkowskich Unii Europejskiej osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie kluczowego projektu związanego z obronnością – programu pożyczkowego SAFE (Support for Ammunition and defence Financing in Europe). Rozporządzenie, zaproponowane przez polską prezydencję, zostało zaakceptowane na poziomie roboczym i może wejść w życie już na początku czerwca – ustaliły źródła unijne.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, pożyczki o łącznej wartości do 150 mld euro mają być udzielane państwom członkowskim przez Komisję Europejską, a gwarantowane z budżetu UE. Środki te będą przeznaczone na wspieranie inwestycji w zdolności obronne i uzupełnianie zapasów sprzętu wojskowego. Program SAFE obejmie także szeroki katalog produktów kwalifikowanych, w tym wytwarzanych w Polsce, takich jak zestaw rakietowy Piorun, armatohaubica Krab oraz bojowy wóz piechoty Borsuk.

Warunki wsparcia i kolejne kroki

Warunkiem otrzymania wsparcia będzie pochodzenie komponentów – co najmniej 65 proc. wartości końcowego produktu musi przypadać na elementy pochodzące z państw UE, Ukrainy, EFTA, EOG (w tym Norwegii i Szwajcarii) oraz krajów partnerskich. Do tej grupy ma dołączyć także Wielka Brytania, która podpisze umowę o partnerstwie obronnym na szczycie w Londynie.

Pozostałe 35 proc. komponentów może pochodzić spoza UE. Celem takiego mechanizmu jest stymulowanie przemysłu obronnego w Europie przy jednoczesnym utrzymaniu elastyczności łańcuchów dostaw.

Proces legislacyjny w toku

Wstępnie zaakceptowany tekst ma zostać formalnie przyjęty przez ambasadorów w środę. Następnie trafi pod obrady ministrów ds. europejskich, a po ich zatwierdzeniu i publikacji w Dzienniku Urzędowym UE rozporządzenie wejdzie w życie. Jeżeli procedura przebiegnie bez zakłóceń, program SAFE może ruszyć już z początkiem czerwca.

PAP / Hanna Czarnecka


Powiązane artykuły

Skrócony czas pracy coraz bliżej. Co planuje rząd i jak reagują pracodawcy?

Pilotażowy program „Skrócony czas pracy – to się dzieje!” wystartuje już w sierpniu. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce...

Wojny nikotynowe. Ministerstwo Finansów odpowiada na pytania o paraliż rynku e-papierosów

Czy działania poznańskiej skarbówki to niezbędna ochrona rynku, czy biurokratyczny paraliż legalnego biznesu? Po publikacji artykułu BiznesAlert o problemach importerów...

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

Udostępnij:

Facebook X X X