W ostatnim czasie rozpoczęły się dwa projekty badawcze mające na celu przetestowanie przepływowych ogniw wanadowych Vanadium Redox Flow Battery (VRFB) w roli magazynu energii o dużej skali. Magazyny przepływowe to technologia alternatywna do dobrze znanych akumulatorów litowo-jonowych; energia jest magazynowana w elektrolicie zawierającym jony wanadu o różnych stopniach utlenienia.
Dużą zaletą tej technologii jest niemalże nieograniczona pojemność magazynu, która zależy od ilości używanego elektrolitu. Dodatkowo, magazyny tego typu w zasadzie nie ulegają degradacji a ryzyko zapłonu praktycznie nie występuje (70% elektrolitu stanowi woda).
Jeden z dwóch systemów magazynowania energii w technologii VRFB zostanie zainstalowany w Korei Południowej przez australijską firmę Protean Energy. Podczas prac badawczych zostanie przetestowany magazyn o pojemności 4 MWh. Projekt został zaplanowany na 8 lat, a jego głównym celem będzie podwojenie gęstości energii elektrolitu wanadu dzięki czemu zostanie zmniejszone oddziaływanie systemów bateryjnych na środowisko.
Protean Energy stworzyło własną technologię magazynów przepływowych V-KOR, która opiera się na małych ogniwach wanadowych połączonych w jeden magazyn. Jest to rozwiązanie odmienne od stosowanych dotychczas pojedynczych, dużych ogniw. Według producenta rozwiązania zastosowane w V-KOR obniżają koszty produkcji oraz poprawiają osiągi baterii.
Innym przedsięwzięciem testującym możliwości wanadowych magazynów przepływowych jest projekt amerykańskiego dostawcy energii elektrycznej National Grid. We współpracy z Vionx Energy, Worcester Polytechnic Institute oraz Energy Initiatives Group, Spółka National Grid opracowała system łączący magazyn energii z farmą fotowoltaiczną o mocy 1 MW posadowioną w Massahusetts.
Rozwiązanie posłuży do przeprowadzenia prac badawczych nad integracją fotowoltaiki z przepływowymi magazynami. Według dostawcy technologii firmy Vionx Energy – przepływowe magazyny są najlepszą technologią do magazynowania energii w dużej skali.
Polskie firmy również podążają za trendami technologicznymi w dziedzinie magazynowania energii. Spółka Novavis oraz amerykańska firma Storion Energy podpisały porozumienie w sprawie budowy fabryki magazynów energii w technologii VRFB. Jest to jeden z etapów komercjalizacji badań przeprowadzonych dotychczas przez ITN Energy Systems, Inc – właściciela Storion Energy.
Fabryka ma produkować akumulatory różnych rozmiarów – od dedykowanych rozwiązań dla odbiorców indywidualnych po średniej wielkości miejscowości. Inwestycja pochłonie około 10 milionów euro.
Energy Storage/Ewa Bartosiewicz