AlertCiepłownictwoEnergetyka

PGNiG Termika preferuje dotacje bezzwrotne na transformację ciepłownictwa

PGNiG Termika.Elektrociepłownia Żerań. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

PGNiG Termika.Elektrociepłownia Żerań. Fot. BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński

Podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym wiceprezesi PGNiG Termika Paweł Przychodzień i Marcin Mauer mówili o transformacji ciepłownictwa z perspektywy ich spółki. Zwracali uwagę na brak porozumienia z urzędnikami Unii Europejskiej i opisywali proces pozyskiwania finansowania na inwestycje.

Wiceprezesi PGNiG Termika o transformacji ciepłownictwa

– Jakiś czas temu głównym wyzwaniem była kwestia finansowania transformacji. Dzisiaj wyzwaniem jest dostępność surowców i paliw. Kryzys energetyczny trwa już od roku. To wszystko jest istotne, ale dziś głównym wyzwaniem jest korelacja z działaniami UE. Ze strony naszych partnerów jest brak zrozumienia czym jest polski system ciepłowniczy. Spotykałem się z partnerami z zagranicy, miałem pesymistyczne wrażenie po tych spotkaniach, bo rozmawialiśmy z ludźmi, którzy nie mieli pojęcia o tym, jak w rzeczywistości wygląda ten system. Pojawiły się propozycje podczas jednej z wizyt delegacji z Brukseli, aby na dachach zbudować panele fotowoltaiczne. Zgodnie z wyliczeniami taka inwestycja dałaby nam 1 MW energii, a my potrzebujemy 2 GW. To pokazuje, jak nieraz odrealnione są postulaty eurokratów od rzeczywistości – powiedział wiceprezes PGNiG Termika Paweł Przychodzień.

Jeżeli nie zadziałamy wspólnie jako ciepłownictwo, to od 2026 roku system ciepłowniczy zniknie taki jako dziś znamy. Jak ogrzejemy zatem Warszawę? – zapytał retorycznie Przychodzień. Przypomniał on, że PGNiG Termika inwestuje rocznie miliardy złotych w modernizację swoich zakładów.

Z kolei Marcin Mauer powiedział, że dla PGNiG Termika najkorzystniejsze są dotacje, ale często sens mają również pożyczki. – Wtedy kiedy jest system wsparcia operacyjnego dotyczącego m.in. kogeneracji bądź wsparcie jako aukcje OZE, te mechanizmy znacznie pomagają polepszyć ekonomikę przedsięwzięć – powiedział.

– Kogeneracja jest i będzie w PGNiG Termika odgrywała kluczową rolę w naszych inwestycjach. Chcemy w przyszłości uruchomić kotły gazowe w Siekierkach i Pruszkowie. Jako grupa kapitałowa mamy również nową jednostkę kogeneracyjną w Przemyślu. Transformacja ciepłownictwa bez systemu wsparcia publicznego nie będzie możliwa. Szacujemy, że wsparcie oferowane na dzień dzisiejszy powinny wystarczyć, ale sytuacja jest dynamiczna, która wymusza regularne zmiany planów i kosztorysów – mówił Mauer.

– Nastawiamy się na fundusz transformacji i fundusz energetyki. Najbardziej optymalną formą pomocy byłaby dotacja bezzwrotna ze względu na trudności pozyskiwania finansowania z rynku. Dodatkowo dla nas wartościowe byłoby wsparcie dla projektów np. powyżej 300 MW, bo one rządzą się innym prawem niż mniejsze inwestycje. Dla nas ważne jest również otoczenie prawne w którym się obracamy i na to liczymy – dodał.

Mariusz Marszałkowski/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X