Przyczyna śmierci sekretarza kartelu naftowego nie jest znana

6 lipca 2022, 10:00 Alert

Sekretarz generalny kartelu naftowego OPEC Mohammed Barkindo zmarł 6 lipca, a przyczyna zgonu nie została podana. Producenci ropy naftowej z grupy OPEC+ zrzeszającej OPEC oraz dwunastu producentów spoza niego zwiększają powoli wydobycie pomimo rekordowych cen baryłki.

Siedziba OPEC w Wiedniu. fot. BiznesAlert.pl
Siedziba OPEC w Wiedniu. fot. BiznesAlert.pl

– Straciliśmy naszego niezrównanego Mohammeda Sanusi Barkindo – informuje przedstawiciel OPEC cytowany przez agencję Interfax. – To na pewno wielka strata dla jego rodziny, firmy NNPC, Nigerii, OPEC oraz społeczności sektora energetycznego na świecie – dodał.

Przyczyna śmierci Mohammada Barkindo nie została podana. Barkindo występował na konferencji o węglowodorach 5 lipca. Zmarł dzień później w wieku 63 lat. Zarządzał OPEC w czasie sporu o to, czy kartel naftowy powinien wydobywać więcej ropy w odpowiedzi na rekordowo wysokie ceny tego surowca. Kraje porozumienia naftowego OPEC+ nie uległy dotąd apelom krajów zachodnich o większą podaż i zwiększają ją zgodnie z założeniami układu o 463 tysiące baryłek dziennie co miesiąc. Zachód apelował o większą podaż w celu obniżenia rekordowych cen na stacjach paliw wynikających między innymi z drogiej baryłki.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Sierakowska: Rynek ropy spogląda ze strachem na Ukrainę (ROZMOWA)