PSE zbudowały najdłuższą linię wysokiego napięcia na Dolnym Śląsku

4 lutego 2021, 11:45 Alert

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) uruchomiły 155-kilometrowy ciąg liniowy o napięciu 400 kV, który połączył stacje elektroenergetyczne Mikułowa przy zachodniej granicy kraju i Pasikurowice niedaleko Wrocławia. Koszt inwestycji to pół miliarda złotych. Dzięki połączeniu dwóch odcinków nowo budowanych linii 400 kV relacji Mikułowa–Czarna i Czarna – Pasikurowice powstała najdłuższa linia elektroenergetyczna w regionie. Zastąpi ona wysłużone linie, które dostarczały energię mieszkańcom Dolnego Śląska od blisko 50 lat.

Linie wysokiego napięcia na Dolnym Śląsku fot PSE

Kolejna inwestycja

– To kolejna inwestycja w regionie, zakończona zgodnie z przyjętym planem rozbudowy i modernizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki nowemu połączeniu zwiększymy bezpieczeństwo dostaw energii do mieszkańców Dolnego Śląska – powiedział Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE.

– Ukończona linia energetyczna wysokiego napięcia jest jednym z kluczowych elementów polskiego systemu przesyłowego. To część dużego planu inwestycyjnego PSE, którego realizacja pozwoli na przygotowanie naszej energetyki na nadchodzące wyzwania związane z transformacją energetyczną, a także wzmocni niezawodność dostaw energii – powiedział minister Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Linie wysokiego napięcia na Dolnym Śląsku fot PSE

Linia 400 kV Mikułowa–Pasikurowice to jedna z czterech inwestycji liniowych, które PSE zrealizują na terenie województwa dolnośląskiego do 2025 roku. Po ich ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.

Łącznie na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na Dolnym Śląsku spółka przeznaczy ok. 950 mln zł. PSE otrzymały 380 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę linii Mikułowa– Czarna i Czarna –Pasikurowice oraz rozbudowę i modernizację obsługujących je stacji najwyższych napięć.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne

PSE otrzymały decyzję środowiskową dla linii 400 kV Kozienice-Miłosna