EnergetykaEnergia elektryczna

Kłossowski: 13 mld zł na inwestycje PSE

Między innymi na temat planów rozbudowy sieci przesyłowej pod kątem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i planowanej budowy elektrowni jądrowej oraz połączeń transgranicznych, mówi w rozmowie z “Rzeczpospolitą” prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Eryk Kłossowski.

– Z punktu widzenia rozwoju sieci chcemy do 2027 r. sfinalizować proces budowy sieci oczkowej. Planowane do tego czasu projekty inwestycyjne pochłoną 13 mld zł – mówi prezes Kłosowski.

Jak zapowiada w rozmowie z dziennikiem prezes Operatora, planując kierunki rozwoju sieci PSE zamierzają określić inwestycje sieciowe dla przyłączenia 8 GW morskich farm wiatrowych oraz elektrowni jądrowej składającej się z trzech bloków po 1,3 tys. MW każdy.

Jednak póki co w planach inwestycyjnych w perspektywie 2027 roku OSP chce uzyskać zdolność przyłączenia morskich farm wiatrowych o mocy około 4 GW, ale jak zaznacza prezes, warunki do przyłączenia dodatkowych 2 GW mocy z Bałtyku, ponad te już wydane dla PGE i Polenergii, zaistnieją w latach 2026-27. Jednocześnie szef PSE deklaruje, że możliwe będzie zwiększenie mocy farm wiatrowych na lądzie o około 1 GW, ale będzie to wymagało szerszej rozbudowy niż obecnie planowana.

“Rzeczpospolita” przypomina, że powszechnie w Polsce mówi się o inwestycjach w morską energetykę wiatrową na poziomie 6 GW na Bałtyku do 2030 r. i nawet 8-10 GW do 2040 r. Rozmówca dziennika zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu PSE planuje zweryfikować te deklaracje i przeprowadzić ankietę wśród zainteresowanych, w której zapyta jakimi mocami dysponują, na jakim etapie znajdują się ich projekty i kiedy mogą być gotowi do podania napięcia.

Tematem rozmowy były też kwestie związane z planowanym systemem wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej finansowania infrastruktury przyłączeniowej tych źródeł. Według prezesa Kłossowskiego musi on uwzględniać między innymi w mechanizm przydzielania mocy przyłączeniowych, bo zasada kto pierwszy ten lepszy nie sprawdza się, nie zapewniając efektywnej alokacji zdolności przyłączeniowych. Jeśli chodzi o koszty położenia kabla na morzu, to według prezesa PSE, w scenariuszu zakładającym powstanie 2-4 GW mocy w morskich farmach wiatrowych powinien je ponieść deweloper. PSE będzie opowiadać się za rozwiązaniem zakładającym, że to operator sfinansuje koszty budowy podmorskiego kabla, jeżeli badania ankietowe potwierdzą chęć budowy przez inwestorów 8-10 GW farm na Bałtyku. – Wtedy zasadnym będzie przyłączanie farm do sieci oczkowej budowanej na morzu, gdyż da to pewność wyprowadzenia mocy adekwatną do poziomu zdolności wytwórczych – wyjaśnia prezes. Jednocześnie zaznacza on, że za budową takiej sieci przemawiałby również plany rozbudowy połączeń transgranicznych o mocy 1 MW każde z Danią, Szwecją i Litwą (Władysławowo-Kłajpeda).

Rzeczpospolita/CIRE.PL


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X