EnergetykaGaz.OZEWęgiel. energetyka węglowa

PSE: Ponad 22 tysiące mocy zainstalowanej z fotowoltaiki i prawie 11 tysięcy z farm wiatrowych

OZE. Źródło: Freepik

OZE. Źródło: Freepik

Obecnie zainstalowano około 22 tysiące mocy z fotowoltaiki i prawie 11 tysięcy z farm wiatrowych. W ujęciu rocznym rośnie udział OZE, ale węgiel ciągle dominuje. W marcu odpowiadał za 55,5 procent wytworzonej energii. W ramach porównania w tym samym okresie wszystkie OZE wytworzyły 28,8 procent energii w polskim miksie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), poinformowały za pomocą wpisu na X, że według danych z pierwszego marca w systemie zainstalowanych jest 22 074 MW z fotowoltaiki. W przypadku energetyki wiatrowej dane pochodzą z pierwszego kwietnia i wskazują na 10 868 mocy zainstalowanej.

– Odnosi się do urządzeń wytwarzających energię elektryczną i ciepło oraz urządzeń pobierających energię. Dla jednego urządzenia moc zainstalowana jest równa mocy znamionowej – podaje Główny Urząd Statystyczny definicje mocy zainstalowanej.

Moc zainstalowana z wiatru i słońca. Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Rośnie rola OZE, ale węgiel ciągle dominuje

Forum Energii w Miesięczniku przedstawiło udział poszczególnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej za marzec bieżącego roku. 28,8 procent wyprodukowanej energii pochodziło z OZE. Blisko połowa z tego (43,2 procent) pochodziła z farm wiatrowych, co stanowiło spadek w ujęciu rok do roku o 20,5 procent i wzrostu w stosunku do lutego 2025 roku o 34 procent. Farmy wiatrowe wyprodukowały 1,8 TWh, co odpowiadało za 11,61 procent wyprodukowanej energii.

W przypadku instalacji fotowoltaicznych osiągnęły wzrost o 28,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku i wzrost o 80,6 procent w stosunku do lutego. Maksymalny godzinowy udział odnawialnych źródeł w produkcji energii w marcu wyniósł 60,2 procent, a minimalny 8,4 procent.

W marcu wyprodukowano z gazu 2 TWh (z wiatru było to 1,8 TWh), co stanowiło 12,9 procent całkowitej wyprodukowanej energii. Gaz zaliczył wzrost o 20,1 procent w stosunku do marca ubiegłego roku i spadek o 1,5 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Węgiel (zarówno kamienny jak i brunatny) odpowiadał za 55,5 procent energii wytworzonej w marcu bieżącego roku (8,1 TWh). Jest to procentowy spadek rok do roku i 16,5 procent w stosunku do lutego 2025 roku. Produkcja z węgla kamiennego spadła o 2,2 procent w porównaniu do poprzedniego roku i o 20,1 procent w odniesieniu do wcześniejszego miesiąca. W tych samych okresach węgiel brunatny zanotował spadek odpowiednio o półtorej procent i o 9,7 procent.

PSE / GUS / Forum Energii / Biznes Alert / Marcin Karwowski

Trump uwalnia węgiel. To nie jest droga, którą powinna podążać Polska


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X