Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) podpisały dotychczas pięć umów na świadczenie usługi IRP, dzięki której odbiorcy otrzymują wynagrodzenie w zamian za dobrowolne ograniczenie poboru mocy z sieci elektroenergetycznej. Firmy CMC Poland, Enel X Polska, Enspirion, Lerta JRM oraz Tauron Sprzedaż zostały już wybrane w drodze nowego modelu kontraktowania usługi, a zainteresowane podmioty nadal mogą składać wnioski o zawarcie umowy.
PSE tłumaczą, że IRP to jedna z usług w ramach tzw. Demand Side Response (DSR), czyli zarządzania stroną popytową. Dzięki niej odbiorcy otrzymują wynagrodzenie w zamian za dobrowolne i czasowe ograniczenie poboru mocy z sieci elektroenergetycznej.
Nowy model obowiązuje od 25 marca 2022 roku. Podmioty spełniające kryteria (określone w Regulaminie Systemu Kwalifikowania Dostawców Usługi IRP) mogą składać wnioski o zawarcie umowy za pośrednictwem Platformy Zakupowej PSE. Te są przyjmowane w trybie ciągłym do 28 lutego 2023 roku.
Wszystkie umowy będą obowiązywały do 31 marca 2023 roku – informuje spółka.
– Nowy system umożliwia PSE sprawną i efektywną weryfikację dostawców oraz zawieranie umów na usługę IRP przez cały okres obowiązywania usługi. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ nie nakłada ograniczeń czasowych na wnioskodawców – mówi Jarosław Socha, wicedyrektor departamentu przesyłu w PSE.
PSE podkreślają, że dzięki temu rozwiązaniu firmy przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa krajowego systemu elektroenergetycznego.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Jędrzej Stachura