EnergetykaOZE

Zajdler: “Jedno okienko” może przyspieszyć rozwój offshore’u w Polsce

Polska ma szansę stać się jednym z najbardziej ekscytujących rynków dla odnawialnych źródeł energii. Polski system energetyczny przechodzi transformację, a morska energetyka wiatrowa na Bałtyku może odegrać kluczową rolę w tym procesie. Rząd staje się coraz bardziej przychylny morskiej energetyce wiatrowej, ale wciąż pozostaje szereg wyzwań.  

Firmy z siedzibą w Polsce mają doświadczenie w realizacji wiatrowych projektów offshore w innych krajach, szczególnie w produkcji fundamentów, wież i stacji transformatorowych, oraz w dostawach statków służących do instalacji i konserwacji morskich turbin wiatrowych – to wnioski z nowego raportu Instytutu Badań Strukturalnych. Ich udział w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej mógłby być jeszcze większy, gdyby decyzja dotycząca budowy pierwszym morskich farm wiatrowych została ostatecznie podjęta przez decydentów politycznych.

Pozwoliłoby to na wykorzystanie i rozszerzenie istniejącego łańcucha dostaw, przyczyniając się do industrializacji i wzrostu konkurencyjności europejskiej branży morskiej energetyki wiatrowej.

Poseł Zbigniew Gryglas, który jesienią ubiegłego roku zainicjował powstanie Parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej zwraca uwagę przede wszystkim na korzyści makroekonomiczne wynikające z budowy farm na Bałtyku: – Według raportu firmy McKinsey z roku 2016 rozwój morskiej energetyki wiatrowej na poziomie 8 GW do 2035 r. może przynieść dodatkowych 60 mld zł dla budżetu krajowego i budżetów lokalnych samorządów i pozwolić na utworzenie 77 tys. miejsc pracy w polskim przemyśle.

Autor raportu IBS, prof. Robert Zajdler z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, wskazuje, że procedury dotyczące pozwoleń i koncesji dla morskiej energetyki wiatrowej zostały prawidłowo określone w aktach prawnych.

Jednak elementem niekorzystnym jest znaczne rozproszenie odpowiedzialności pomiędzy różnymi instytucjami publicznymi, które prowadzi między innymi do braku komplementarności w czasie uzyskiwania poszczególnych pozwoleń. Ta procedura mogłaby zostać uproszczona i usprawniona poprzez stworzenie „jednego okienka”, jednej instytucji, która prowadziłaby wszystkie czynności biurokratyczne wymagane w związku z planowaniem, budową i użytkowaniem – dodaje Zajdler.

Perspektywy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i dla polskiej branży offshore są obiecujące:

Dzięki swoim płytkim wodom i stabilnym wiatrom Morze Bałtyckie ma ogromny potencjał dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W przypadku prowadzenia odpowiedniej polityki Polska mogłaby odgrywać w tym rozwoju kluczową rolę, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenia w istniejącym łańcuchu dostaw. W naszym optymistycznym scenariuszu Polska może do 2030 r. mieć nawet 6 GW mocy wiatrowych na morzu – mówi Pierre Tardieu, Chief Policy Officer w WindEurope.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jedną z głównych opcji strategicznych dla PGE, największej polskiej grupy energetycznej. Do roku 2026 powinniśmy być gotowi do uruchomienia pierwszej farmy wiatrowej o mocy 1 GW, a w 2030 r. chcemy użytkować farmy wiatrowe o łącznej mocy 2,5 GW na Morzu Bałtyckim – mówi Arkadiusz Seksciński, p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Odnawialna – spółki zależnej PGE.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X