Jak informuje Polska Spółka Gazownictwa, trwają już prace nad zabezpieczeniem infrastruktury oraz przywróceniem dystrybucji gazu w rejon Lądka – Zdrój. Jednym z ważniejszych elementów było dostarczenie stacji LNG, która umożliwia m.in. zapewnienie godnych warunków bytowych dla około 2000 żołnierzy usuwających skutki powodzi w tym regionie.
Okolice Lądka – Zdrój najmocniej ucierpiały na skutek niszczącej fala na rzece Białej Lądeckiej spowodowała duże straty w infrastrukturze w tym zerwanie gazociągów. Do tej pory podzielono miasto na pięć odrębnych stref, w których będą przywracane dostawy gazu. Przy wsparciu brygad z innych województw pracownicy PSG pracują m.in. nad budową pylonu nad rzeką Białą Lądecką, który umożliwi przywrócenie gazu do miasta.
Brygady PSG szukają rozwiązań pozwalających na tymczasowe obejście zniszczonych gazociągów i dostarczenie gazu do najbardziej potrzebujących. Dzięki jednemu z rozwiązań w gaz zostały zasilone Centrum Konferencji i Rekreacji Geovita oraz Uzdrowisko Lądek-Długopole. W obiektach stacjonuje ok. 2000 żołnierzy usuwających skutki powodzi.
– Żołnierze jeszcze przez długi czas będą wspierać lokalną społeczność w usuwaniu skutków powodzi. Dlatego zapewnienie im dostępu do gazu znacząco podnosi komfort ich wymagającej służby i umożliwia odpoczynek w odpowiednich warunkach – powiedziała Marzena Majdzik, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego we Wrocławiu.
Polska Spółka Gazownictwa / Piotr Brzyski