PSG kończy modernizację łączności dyspozytorskiej Pogotowia Gazowego

2 czerwca 2023, 14:15 Alert

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) zakończyła projekt modernizacji łączności dyspozytorskiej Pogotowia Gazowego.

Piec gazowy. Fot. Freepik
Piec gazowy. Fot. Freepik

Polska Spółka Gazownictwa wdrożyła jednolity system obsługi połączeń we wszystkich jednostkach Dyspozycji Gazu, z myślą o obsłudze numeru alarmowego poprzez dedykowaną aplikację. Spółka odpowiada za Pogotowie Gazowe, które każdego roku podejmuje około 130 tysięcy interwencji, czyli średnio 350 akcji dziennie.

– Większość użytkowników gazu wie, że w razie wyczucia ulatniającego się gazu czy spadku jego ciśnienia należy zadzwonić pod numer alarmowy 992. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wzywane w ten sposób Pogotowie Gazowe jest częścią Polskiej Spółki Gazownictwa – czytamy w komunikacie.

– Pracownicy PSG 365 dni w roku, 24 godziny na dobę są gotowi by podjąć interwencję dotyczącą zgłoszenia ewentualnych zagrożeń związanych z siecią i instalacją gazową. Brygady Pogotowia Gazowego funkcjonują w 174 Gazowniach i 47 Placówkach Gazowniczych zlokalizowanych na obszarze całego kraju, współdziałając z Dyspozycjami Gazu oraz lokalnymi służbami – policją, strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym. Interweniujemy by podnosić bezpieczeństwo i zapewniać ciągłość dostaw – powiedział Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

PSG zaznacza, że wdrożony system zwiększy poziom niezawodności i ciągłości działania linii alarmowej, szczególnie w przypadku dużej liczby połączeń czy awarii elementów infrastruktury telekomunikacyjnej. – Wprowadzenie tego usprawnienia pozwoli osobom dzwoniącym na numer 992 nie tylko zgłosić usterkę, ale również, w przypadku awarii masowej, uzyskać bezobsługową informację. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania, PSG jest przygotowana by niemal natychmiast zarządzić niespodziewanie dużym strumieniem połączeń na numer alarmowy 992, zapewniając jego obsługę – dodał prezes Więckowski.

W przypadku wyczucia zapachu ulatniającego się gazu, należy niezwłocznie powiadomić służby pod numerem alarmowym 992. Wyczuwalny zapach może świadczyć o nieszczelności lub niesprawności urządzeń gazowych.

Polska Spółka Gazownictwa / Jędrzej Stachura

Kowalski: Biometan wymaga wsparcia (ROZMOWA)