Polska Spółka Gazownictwa (PSG) oficjalnie otworzyła w Gorzowie Wlkp. swój Oddział Zakładu Gazowniczego. Podczas spotkania z tej okazji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że to jeden z przykładów polityki rządu związanej ze zrównoważonym rozwojem kraju.
Minister zauważyła, że w zakładzie powstały wysokospecjalistyczne, cenne miejsca pracy, co jest ważne dla rozwoju miasta i regionu. „Równocześnie w ten sposób nasz rząd potwierdza ideę zrównoważonego rozwoju, tego odpowiedzialnego rozwoju. Przez co rozumiemy, że każdy region poza aglomeracjami ma prawo też się rozwijać, nie tylko Warszawa, Kraków itd.” – powiedziała Rafalska.
Podczas spotkania w bibliotece wojewódzkiej prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel przestawił zmiany, jakie zaszły w strukturze firmy i plany na najbliższe lata. Wyliczał, że Spółka zamierza znacząco zwiększyć liczbę odbiorów, inwestuje w nowe technologie czy zwiększa zatrudnienie.
Powiedział, że Polska Spółka Gazownictwa, będąc członkiem Grupy Kapitałowej PGNiG, od półtora roku wdraża nową strategię. „W związku z tym postanowiliśmy zreorganizować strukturę do pełnej korelacji ze strukturą administracyjną Rzeczpospolitej Polskiej. Z sześciu oddziałów, które nie były w żaden sposób skorelowane z województwami regionalnymi i samorządowymi, przeszliśmy na strukturę 17 zakładów gazowniczych bardzo mocno skorelowanych z strukturą administracyjną RP. Dlatego Gorzów, ponieważ siedziba wojewody, województwa lubuskiego i stąd po prostu taka, a nie inna decyzja” – powiedział Wróbel.
Dodał, że do 2022 roku w Lubuskiem PSG planuje przeprowadzić trzy strategiczne inwestycje za około 60 mln zł. Będzie to poprawa bezpieczeństwa dostaw gazu do Kostrzyńsko-Słubickiej Strefy Ekonomicznej oraz budowa stacji we Wschowie, która poprawi bezpieczeństwo i efektywność dostaw dla całego regionu. Do tego wybudowanych będzie kilkadziesiąt kilometrów gazociągów.
„To jest realizacja bardzo precyzyjnej, zapisanej strategii obecności w najważniejszych miejscach z punktu widzenia gazowniczego w kraju. To jest sieć, to są gazociągi, je trzeba utrzymywać. To jest kwestia bezpieczeństwa. Nie możemy sobie pozwolić na takie proste, prymitywne oszczędności, jakie próbowali wdrażać nasi poprzednicy. Więc przywracamy obecność sił i służb gazowniczych w kraju, w tych najważniejszych miejscach” – powiedział PAP wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.
„Punkt ciężkości dostaw gazu ze zdywersyfikowanych kierunków przenosi się na zachód Polski, bo tu mówimy o terminalu LNG w Świnoujściu, tu mówimy o dostawach gazociągowych z Norwegii – to będzie Niechorze (woj. zachodniopomorskie), a potem dalej Gorzów, jako jeden z punktów ważnych na mapie, który będzie ten gaz rozdzielał na cała Polskę” – wyjaśnił Woźniak.
Zakład obejmuje całe woj. lubuskie. W regionie ma cztery gazownie i pięć placówek. Dysponuje sieciami wysokiego ciśnienia o dł. 225 km i sieciami niskiego ciśnienia o dł. prawie 2,9 tys. km. Do tego posiada 20 stacji wysokiego i 283 stacje niskiego ciśnienia. Obecnie gorzowski Zakład Gazowniczy zatrudnia w regionie 158 pracowników, do końca tego roku ich liczba ma wzrosnąć do 219.
Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. jest największą spółką Grupy Kapitałowej PGNiG. Działa na terenie całej Polski i zatrudnia ponad 11 tys. Zajmuje się dystrybucją gazu, poprzez 180 tys. km gazociągów będąc największym w Europie operatorem systemu dystrybucyjnego gazu. Rocznie dystrybuuje 11 mld m3 gazu. Ma prawie siedem mln odbiorów przemysłowych i indywidualnych. Jej udział w krajowej sieci dystrybucyjnej gazu to 97 proc.
Od początku tego roku PSG działa w nowej strukturze. Jej centrala znajduje się w Warszawie i Tarnowie. Spółka posiad 17 Oddziałów Zakładów Gazowniczych, 172 Gazownie oraz 59 Placówek Gazowniczych. Zgodnie z planem inwestycyjnym w latach 2016-2022 na przebudowę systemu gazowego zamierza przeznaczyć 11,3 mld zł.
Polska Agencja Prasowa