PSG walczy ze smogiem w Małopolsce

2 października 2018, 08:30 Alert

Krzeszowice to kolejna gmina, której Polska Spółka Gazownictwa przekazała profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy miasta mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc.

Smog w Warszawie / fot. Wikimedia Commons

Konferencja prasowa w Krzeszowicach odbyła się 1 października. Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa – organizator kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” – zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych. -Akcja to szerszy element rządowego programu. Walka o czyste powietrze to zadanie , które musi się odbywać się z pomocą rządu, samorządu.- mówił podczas spotkania senator Marek Pęk. Z kolei Łukasz Smółka – szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podkreślił rolę społeczności lokalnej w działaniach proekologicznych – W działaniach o czyste powietrze dużą rolę powinni spełnić liderzy społeczności lokalnej: radni, sołtysi, nauczycieli. mówił Łukasz Smółka.

Odbierając urządzenie do monitorowania jakości powietrza Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk podziękował Polskiej Spółce Gazownictwa za przekazanie sprzętu i podkreślił że działanie o czyste powietrze to jeden z priorytetów miejscowego samorządu. Podczas spotkania Paweł Firlej, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG w Krakowie, omówił założenia kampanii oraz najważniejsze inwestycje Spółki w Małopolsce. Zwrócił uwagę, że szczególnie w Krzeszowicach warto, by zaktywizowali się mieszkańcy, którzy mają tzw. nie aktywne przyłącze. O skutkach zanieczyszczenia powietrza mówiła też Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej, która podkreśliła, że zanieczyszczenie powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe, ale wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska(European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017” w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu każdego roku umiera przedwcześnie około 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dostanie je w sumie 21 miejscowości. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione na stronach UG.

W ramach projektu mieszkańcy Krzeszowice mogli bezpłatnie zbadać płuca. Na specjalnym stoisku eksperci Polskiej Spółki Gazownictwa informowali też, jak bezpłatnie można aktywować nieczynne przyłącze gazowe. Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

PSG