Ptaszyński: Elektrownia Opole z najwyższymi standardami emisji

10 lutego 2017, 11:00 Energetyka

– Prace nad rozbudową Elektrowni Opole o bloki nr. 5 i 6 są zaawansowane w ok. 70 proc. Są one na takim poziomie zaawansowania, które pozwalają na próby ciśnieniowe dla kotła bloku nr. 5. Próby te były zaplanowane na marzec, a więc wyprzedzamy harmonogram prac – podkreślił Bernard Ptaszyński, dyrektor oddziału Elektrowni Opole PGE GiEK.

Rozbudowa Elektrowni Opole, Fot. PGE
Rozbudowa Elektrowni Opole, Fot. PGE

Elektrownia Opole a poziom emisji CO2

Jak podkreślił dyrektor oddziału Elektrowni Opole, nowe rozwiązania które zostaną wdrożone przez PGE będą poniżej wszelkich norm wymaganych dla tego typu inwestycji. Będą także spełniać wymagania norm środowiskowych i technologicznych BAT (Best Available Techniques) wprowadzane od 2021 roku. Poziom emisji nowych bloków będzie wynosił 739 kg/MWh.

– Przemysł w Polsce wytwarza ok. 10 proc. zanieczyszczeń, kolejne 10 proc. to transport, a aż 80 proc. to gospodarstwa domowe. To co widzimy w kominach to głównie para wodna – zapewniał Ptaszyński.

Rozbudowana elektrownia zabezpieczy dostawy energii

Jak podkreślił dyrektor oddziału Elektrowni Opole, inwestycja będzie oddana do użytku w terminie i będzie zaspokajać w 8 proc. zapotrzebowanie na energię w Polsce. Sześć bloków elektrowni w Opolu ma produkować 13,5 Twh, a krajowe zapotrzebowanie sięga ok. 165 Twh.

Przy realizacji inwestycji pracuje obecnie ponad 5 tys. osób, a w realizacje inwestycji zaangażowane jest 300 firm. Bezpośrednio na terenie placu budowy pracuje ok. 1100 osób na stałe. – Ta liczba zostanie utrzymana po oddaniu bloków do użytku. Rozpoczęły się już cykle szkoleń dla pracowników – przekazał Ptaszyński.

Dwa realizowane bloki, każdy o mocy 900 MWe będą opalane węglem kamiennym. Rocznie będą zużywać ok. 4,1 mln ton węgla. Będą one zaspokajać w 8 proc. krajowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

PGE: Rozbudowa Elektrowni Opole ukończona w ok. 70 proc.