AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.Ropa

Rosjanie przyznają, że pucz Prigożyna to kolejny cios po sankcjach Zachodu

Kreml. Fot. Wikipedia/CC

Kreml. Fot. Wikipedia/CC

Rosyjski Kommiersant przyznaje, że nieudany pucz Jewgenija Prigożyna nie wywołał paniki na rynku, ale dodatkowo utrudni sytuację w obliczu sankcji Zachodu, bo „teraz w Rosji można planować maksymalnie dzień naprzód”.

Kommiersant uznaje, że główne oddziaływanie puczu przywódcy Grupy Wagnera Jewgenija Prigożyna z 24-25 czerwca, który zakończył się jego wycofaniem na Białoruś, było widoczne na zakorkowanych drogach Rosji, kiedy jej mieszkańcy uciekali z miejsc objętych działaniami tych bojowników.

– Jednakże trudno oczekiwać, że takie zdarzenie nie wpłynie na środowisko biznesowe w żaden sposób – czytamy w gazecie. – Po pierwsze, będzie oczywiście dużo trudniej przyciągnąć inwestycje zagraniczne i szukać partnerów, także do zapewnienia komponentów, bo firmy zagraniczne będą czekać na rozwój sytuacji i oceniać nowe zagrożenia.

To problem dla sektora energetycznego Rosji, który został odcięty od technologii i pieniędzy Zachodu za inwazję na Ukrainie i szuka alternatyw w Azji, szczególnie w Chinach.

– Po drugie, nawet firmy rosyjskie mogą ograniczyć inwestycje i zatrzymać plany rozwoju, tak jak zrobiły na początku walk na Ukrainie i po pierwszej fali sankcji. Biznes musi się upewnić, że nie ma sygnałów pogorszenia sytuacji – podaje Kommiersant. Sektor wydobywczy Rosji dodatkowo opodatkowany w dobie sankcji zachodnich może mieć problemy z inwestycjami w megaprojekty oraz uzupełnianie złóż. Niepewność wobec możliwości dalszej destabilizacji po puczu będzie kolejnym utrudnieniem.

Gazeta wspomina także o ryzyku zmniejszenia konsumpcji przez Rosjan. Ta znów rosła po depresji związanej z inwazją rozpoczętą w 2022 roku i była głównym motorem wzrostu gospodarczego pomimo sankcji i spadku cen surowców ograniczającego przychody Kremla.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Siemieniuk: Czym był pucz Grupy Wagnera i dlaczego się zatrzymał?


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X