Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej grozi Polsce karą 100 tysięcy euro dziennie w razie dalszej wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.
Luksemburski Trybunał wezwał Polskę do zaprzestania działań „aktywnej gospodarki leśnej” w Puszczy Białowieskiej. W razie stwierdzenia naruszenia tego nakazu Trybunał zasądzi zapłatę przez Polskę na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości co najmniej 100 tysięcy euro dziennie.
Z powodu gradacji kornika drukarza polski Minister Środowiska zatwierdził w 2016 roku powiększenie etatu pozyskiwania drewna w Nadleśnictwie Białowieża, jak też prowadzenie, na obszarach dotychczas wyłączonych z zakresu jakiejkolwiek interwencji, działań aktywnej gospodarki leśnej takich jak cięcia sanitarne, zalesiania i cięcia odnowieniowe. Przystąpiono zatem do usuwania suchych drzew oraz drzew zasiedlonych kornikiem drukarzem na około 34 000 hektarów obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska, który w całości obejmuje 63 147 hektarów.
Trybunał uznał, że te działania uderzą w środowisko naturalne. Komisja Europejska wniosła do niego o nakazanie Polsce, aby w oczekiwaniu na wyrok zaprzestała działań opisanych powyżej. Trybunał przychylił się do tego wniosku, dopuszczając tylko niezbędne działania na rzecz ochrony bezpieczeństwa publicznego.
TSUE/Wojciech Jakóbik