Putin ratyfikował pierwszą umowę na dostawy gazu do Chin

4 maja 2015, 07:37 Alert

(Xinhua/Reuters/Tass/Teresa Wójcik/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. Fot.: Wikipedia.

Prezydent Federacji Władimir Putin w minioną sobotę, 2 maja, ratyfikował przyjętą uprzednio przez Dumę umowę o dostawach do Chin gazu wschodnim szlakiem, czyli gazociągiem Siła Syberii. Agencja chińska Xinhua podała treść umowy na swoim portalu prawnym.

Wspomniany dokument reguluje zasady przekraczania rosyjsko-chińskiej granicy przez pracowników, zasady realizacji operacji celnych podczas przekraczania granicy przez środki transportu oraz urządzeń mechanicznych a także materiałów niezbędnych dla prac projektowo-poszukiwawczych, budowy i eksploatacji transgranicznego odcinka gazociągu biegnącego po dnie rzeki Amur. Porozumienie przewiduje zwolnienie od podatku VAT oraz ceł dla określonej ilości materiałów budowlanych i sprzętu przewożonych przez granicę między terytorium obu państw w ramach prac projektowo-poszukiwawczych, budowy i eksploatacji odcinka gazociągu przechodzącego przez rzekę Amur.

Magistrala będzie łączyć rosyjskie pola naftowe na Syberii Wschodniej z z wybrzeżem Oceanu Spokojnego oraz terytorium północnowschodnich Chin przez miasto Błagowieszczeńsk. Chińsko-rosyjska gazowa umowa rządowa podpisana została w Moskwie 13 października 2014 r. po uprzednim zawarciu porozumienia przez Gazprom i chiński państwowy koncern naftowy China National Petroleum Corporation (CNPC) 21 maja ub. r. po bardzo trudnych negocjacjach. Łączna  wartość dostaw została określona na ok. 400 mld dol. Wg tego porozumienia rosyjski koncern rocznie ma dostarczać Chinom do 38 mld m3 gazu przez 30 lat. Pierwsze dostawy gazu są oczekiwane w 2018 r.

Budowa magistrali o długości ok. 3,5 tys. km.  rozpoczęła się we wrześniu 2014 r. Jej budowa ruszyła oficjalnie 1 września tego roku ale projekt napotkał na problemy przez które termin jego oddania do użytku przesunięto z 2018 na 2020 rok.

Druga nitka Siły Syberii ma dotrzeć do okolic Władywostoku. Zakończy swój bieg w terminalu LNG, który zamierza wybudować tam Gazprom. Corocznie w Władywostok LNG ma być skraplane 10-15 mld m3 surowca., ładowane na statki i wysyłane do krajów nad Pacyfikiem. Siła Syberii zostanie ułożona wzdłuż istniejącego rurociągu Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny (ros. WSTO, ang. ESPO), transportującego ropę, w tym także do Chin. Koszty inwestycji szacowane są na 80-90 mld dol. (dwie nitki gazociągu łącznie z terminalem). Cena gazu w transakcji nie została ujawniona ale była szacowana na około 350 dolarów za 1000 m3.

Planowany gazociąg Siła Syberii będzie przeznaczony dla transportu surowca do Chin z centrów wydobycia znajdujących się na Dalekim Wschodzie (w pobliżu Jakucka oraz Irkucka – przyp. red.). Długość magistrali ma wynieść 4000 km, a finalna przepustowość – 38 mld m3 gazu rocznie. Początkowy wolumen dostaw gazu przewidziany jest na 5 mld m3. Docelowy przesył – 38 mld m3 zostanie osiągnięty w 2024 r. Bazą surowcową dla dostaw gazu do Chin będą złoża Czajandinskoje i Kowykta.

Złoże Czajandinskoje jest szacowane na 1,2 bln m2. Ma zapewnić roczne wydobycie do 25 mld m3 gazu. Na polach Kowyktinskoje może znajdować się 1,5 bln m3. Roczne wydobycie ma sięgnąć do 35 mld m3.

Umowa ratyfikowana przez Putina 2 maja reguluje m. in. przepływy pracowników przez granicę chińsko-rosyjską, procedury celne przy transgranicznym transporcie maszyn i urządzeń, a także podstawowy terminarz budowy, listy materiałów koniecznych do realizacji projektu Siła Syberii. Umowa przewiduje, że organami nadzorującymi realizację umowy, koordynację prac i ich monitorowanie są rosyjskie Ministerstwo Energetyki i Państwowy Urząd ds. Energii ChRL. Organizacjami odpowiedzialnymi za realizację umowy są po stronie rosyjskiej Gazprom, po stronie chińskiej CNPC. Ratyfikowana umowa wchodzi w życie z dniem otrzymania drogą dyplomatyczną pisemnego potwierdzenia, że ​​wszystkie niezbędne procedury zostały zakończone – podaje chińska agencja. Xinhua i Reuters podkreślają, że Putin ratyfikował umowę międzyrządową na tydzień przed wizytą w Moskwie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, który będzie najwyższym rangą gościem na uroczystościach z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Zwracają też uwagę, że po raz pierwszy, kontyngent wojsk chińskich weźmie udział w defiladzie wojskowej, co ma stanowić symboliczny gest rosnącej współpracy Pekin-Moskwa.

Rosja i Chiny negocjują równolegle drugą umowę gazową na dostawy zachodnim szlakiem, tj. przez Gazociąg Ałtaj w ilości do 30 mld m3. Surowiec miałby pochodzić ze złóż jamalskich. Trwają spekulacje na temat możliwych terminów podpisania kontraktu ale Moskwa utrzymuje, że rozmowy mogą trwać co najmniej do wakacji tego roku.