Putin czeka w kolejce petentów, przed nim Nowa Gwinea

18 października 2023, 08:45 Alert

Trwa spotkanie „Jeden pas, jedna droga”, mimo niechęci do zagranicznych podróży przybył na nie prezydent Rosji Władimir Putin. Do spotkania z chińskim przywódcą jeszcze nie doszło. Xi Jinping spotkał się między innymi z przedstawicielami Uzbekistanu, Węgier czy Papui-Nowej Gwinei.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Putin przybył do Chiny aby wziąć udział w trzecim międzynarodowym forum „Jeden pas, jedna droga”, wśród uczestników dominują państwa azjatyckie. Najważniejsze dla Rosji będzie spotkanie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. 17 października, gdy rozpoczęły się spotkania nie doszło jednak do rozmów dwóch przywódców. Jak podaje rosyjski portal Neftegaz chiński lider miał zbyt napięty harmonogram, zamiast z Putinem spotkał się z przywódcami: Kazachstanu, Uzbekistanu, Serbii, Węgier, Indonezji, Chile, Etiopii i Papui-Nowej Gwinei. Rosja ciągle czeka na swoją kolej.

Putin prowadził rozmowy z przywódcami Wietnamu, Tajlandii, Mongolii, Laosu oraz Węgier. Podczas rozmów z premierem Węgier V. Orbanem Putin zaznaczył jak dla niego ważna jest możliwość rozmowy z przedstawicielem kraju należącego do Unii Europejskiej. Według Neftegaz Orban podkreślił, że nigdy nie zależało mu na konfrontacji z Rosją, wręcz przeciwnie zawsze chciał mieć z nią jak najlepsze kontakty. Podkreślił również, że Węgry robią wszystko co w ich mocy w kontekście polityki prorosyjskiej. Na odrębne podziękowania premiera Orbana zasłużyły też rosyjskie firmy Rosatom i Gazprom. Szefowie obu spółek przybyli wraz z Putinem jako część jego delegacji.

Neftegaz / Marcin Karwowski

Putin chce pchnąć do przodu budowę gazociągu do Chin