Pielgrzymka Putina do Pekinu nie zaowocuje umowami

17 października 2023, 09:15 Alert

Putin jest w trakcie wizyty w Chinach, gdzie spotyka się z przewodniczącym Xi Jinpingiem, doradcy prezydenta Rosji mówią, że nie dojdzie do podpisania umów w zakresie eksportu paliw rosysjkich.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. kremlin.ru

Władimir Putin jest w trakcie tygodniowej wizyty w Chinach, warto wspomnieć, że od czasu inwazji na Ukrainę i wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania jego osoby, ogranicza wyjazdy.

W wyprawie do Pekinu towarzyszą mu między innymi Aleksiej Miller, prezes Gazpromu i Igor Sieczin, dyrektor generalny Rosnieftu, oznacza to, że tematem rozmów będzie między innymi energetyka. Przez sankcję jakimi Zachód obłożył Rosję ta straciła swoje rynki zbytu.

Rosyjska redakcja RIA przytacza też zdanie Jurija Uszakowa, doradcy Putina, mówi on, że podczas wizyty nie powinno dojść do podpisania żadnych umów w zakresie handlu gazem i ropą.

– Nie zostaną podpisane żadne umowy, nie jest to pełnoprawna dwustronna wizyta tylko dłuży kontakt w ramach konferencji międzynarodowej. Niemniej będziemy prowadzić aktywne dyskusje oraz pracować – mówi Jurji Uszakow cytowany przez RIA.

Jak podaje Reuters w zeszłym miesiącu wartość handlu paliwami między Rosją a Chinami wzrosło do 21,18 miliardów dolarów. Portal zauważa, że jest to największa wartość od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Rozmowy mają toczyć się we wtorek i środę a ich temat ma dotyczyć chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. Jest to projekt, którego hasłem przewodnim jest: jeden pas, jedna droga (ang. One Belt, One Road) i polega on na połączeniu krajów Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki oraz Europy siecią infrastrukturalną ułatwiającą handel. Państwa zaangażowane mają być połączone umowami finansowymi wspierającymi współpracę.

Rosja planuje zbudować gazociąg Siła Syberii 2, który będzie biegł do Chiny przez Mongolię, nie ma jednak konkretnych decyzji o cenach i warunkach eksportu.

Putin wypowiedział się na temat Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej.

– On nie podejmuje decyzji krótkoterminowych opierając się tylko na bieżącej sytuacji – powiedział prezydent Rosji. – Ocenia sytuację, analizuje ją i patrzy w przyszłość. To bardzo ważne cechy, odróżniające prawdziwego światowego lidera od ludzi, których nazywamy pracownikami tymczasowymi, którzy przybywają na arenę międzynarodową na pięć minut, aby pokazać się a później zniknąć niezauważenie. Prezydent  Xi Jinping jest kompletnie inną osobą. Jest partnerem dokładnym, spokojny ale jest też rzeczowy i niezawodny. Jeżeli umówimy się na coś możemy być pewni, że ta umowa zostanie dotrzymana przez obie strony.

Legucka: Putin postrzega elity jak stado wilków. Widząc słabość będą pretendować do jego pozycji (ROZMOWA)

RIA / Reuters / Twitter / Marcin Karwowski